6504. Pułkownik K. Sołtan

Odp: Pułkownik K. Sołtan

Postprzez jerzy » 25.06.2013

listy od czytelników
MAGAZYN, dodatek do Gazety Wyborczej Krystyna Pereświet-Sołtan, Warszawa 18-12-1998
. Był szefem Korpusu Ochrony Pogranicza z siedzibą w Druskiennikach, stąd Jego bliższe stosunki z Marszałkiem. Wiem także, że mój Teść był Kawalerem Krzyża Virtuti Militari. W okresie międzywojennym (nie wiem dokładnie w jakich latach - do sprawdzenia w Warszawie w Komendzie Garnizonu Warszawskiego) był komendantem Garnizonu Warszawskiego. Potem został senatorem II Rzeczypospolitej. Podpułkownik Pereświet-Sołtan zmarł w Warszawie w roku 1942 - pochowany jest w Alei Zasłużonych na Wojskowym Cmentarzu. Był szefem Korpusu Ochrony Pogranicza z siedzibą w Druskiennikach, stąd Jego bliższe stosunki z Marszałkiem. Wiem także, że mój Teść był Kawalerem Krzyża Virtuti Militari. W okresie międzywojennym.
http://www.archiwum.wyborcza.pl/archiwu ... e+stosunki
jerzy
Kreator Forum
Kreator Forum
Medale: 2
Twórca indeksów (2)

Postprzez jerzy » 12.02.2014

Witam. :choinka:
W latach mojej wczesnej młodości mój nieżyjący tato wspominał ppłk. Mieczysława pracującym w Warszawie czasami nazywany zdrobniale jako (Kościo) Konstanty. Wydaje się dla mnie niemożliwe aby w latach trzydziestych ubiegłego wieku służyło dwóch oficerów o tym samym nazwisku w tej samej jednostce wojskowej. Na zdjęciach które kupiłem w NAC (baza zdjęć) występuje jako Konstanty i Mieczysław. Mój nieżyjący brat na chrzcie otrzymał imię Mieczysław dla pamięci owego ppłk. Mieczysława, to są autentyczne wspomnienia Pawła. Mam nieodparte wrażenie że mój pradziadek Jerzy miał brata mógł być nim Józef z Grodna albo Adam z Druskiennik , podobieństwo między Konstantym Mieczysławem a moim tatą i pozostałymi synami Jerzego jest uderzające.
Ze wspomnień ojca zapamiętałem jeszcze wspomnienie o wizycie Mieczysława (Konstantego) w domu Jerzego, przed rokiem 1939.
Który odjeżdżając dał synom Jerzego po 20 zł. w srebrze. Wszyscy synowie Jerzego mieli podwójne imiona i było to przyjęto w rodzinne Mieczysława.
Pozdrawiam. :papa
jerzy
Kreator Forum
Kreator Forum
Twórca indeksów (2)

Postprzez jerzy » 03.08.2018

Nagrobek ppłk. Konstantego Pereświet Sołtan.
https://genealogia.okiem.pl/foto2/album ... b29_01.jpg
jerzy
Kreator Forum
Kreator Forum
Twórca indeksów (2)

Poprzednia strona

Powrót do Sołtanowie