Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Krzeczkowscy z Żytomierza

19.10.2013 19:10
Poszukuję informacji o rodzinie Krzeczkowskich mieszkających w XIX wieku w Żytomierzu. Nieznany mi z imienia p. Krzeczkowski urodzony ok. 1830 roku był w Żytomierzu adwokatem, Jego żona pochodziła z rodziny Krukowskich lub Konczewskich. Ich dzieci to: Wincenty, Rudolf - studiował prawo na Uniwersytecie Kijowskim na przełomie XIX i XX wieku, Michalina żyjąca prawdopodobnie w Warszawie i Maria ( lub Helena Maria) zamężna Turczyńska, matka Józefa Turczyńskiego pianisty.

Odpowiedzi (9)

20.10.2013 15:29
Pani Anno

Czy zapoznała się Pani z publikacją " Cmentarz Polski w Żytomierzu " . W tej książce mnóstwo zdjęć nagrobków i indeks pochowanych na Cmentarzu Polskim , Polaków zamieszkujących w XIX i XX wieku w Żytomierzu. Być może w tej książce będą poszukiwane przez Panią osoby. Księgi metrykalne z XIX wieku parafii katolickich w Żytomierzu znajdują się w DAŻO w Żytomierzu.

P.S. " Cmentarz Polski w Żytomierzu " Tadeusz Rudkowski, cena 40 zł.

Pozdrawiam

Jerzy Tadeusz
prusyzachodnie@gmail.com
20.10.2013 22:39
Dziękuję za zainteresowanie moim wpisem. W tym tygodniu będę w bibliotece, i w czytelni "popodróżuje" sobie po Cmentarzu Polskim w Żytomierzu. Znalazłam tam już kilka podpowiedzi do moich poszukiwań i zgadzam się, że to bywa świetne źródło wiadomości.
Do poprzedniego mojego postu mogę dodać, że adwokat Krzeczkowski miał na imię Nikodem i był synem Edwarda. Prowadził sprawy urzędowe rodziny Krukowskich w latach ok. 1890 roku, ale która pani z Krukowskich czy Konczewskich zostało Jego żoną tego na razie nie wiem.
4.11.2013 15:17
Warto też zajrzeć do Chorowca i jego "Herbarza", ale u niego to raczej początek XIX wieku.

Pozdrawiam serdecznie.
10.10.2016 13:02
Szanowna Pani Anno
Nazywam się Tadeusz Kurmanowicz i jestem wnukiem Michaliny Kurmanowicz z domu Krzeczkowskiej, córki Nikodema i Krystyny.
Posiadam trochę informacji na temat moich przodków tej linii.
Choć Pani wpisy na tym forum są dość dawne, ale może nadal interesuje to Panią.
Proszę o kontakt: tkurmanowicz@poczta.onet.pl
Z poważaniem
Tadeusz Kurmanowicz
20.10.2016 21:46
Szanowny Panie Tadeuszu!
Oczywiście! Mimo sporego upływu czas od mojej prośby jestem niezmiennie zainteresowana. Nie mogę skorzystać z zamieszczonego przez Pana adresu mailowego, gdyż takie są nasze zasady na Forum, że adres jest niewidoczny. Prześlę Panu prywatną wiadomość PW ( na portalu) i podam mój adres mailowy. Bardzo proszę o kontakt. Pana nazwisko nie jest mi obce, gdyż mam kopię listu M. Kurmanowicz z 1922 roku, chyba Pana babci, do kuzyna Stanisława Znamierowskiego - wszystkie te osoby są powiązane z rodziną Krukowskich - moim głównych zainteresowaniem. W liście są też wspomnieni Turczyńscy.
Mam nadzieję na korespondencję i wymianę informacji, pozdrawiam serdecznie Ania Kwaśny
12.01.2019 21:52
Witam Pani Anno,
Jestem kolejnym potomek Krzeczkowskich i z wujkiem Tadeuszem nawiązałam niedawno kontakt. Józefina Turczyńska z domu Krzeczkowska jest moją praprababcią - posiadam kolorowe (chyba malowane) zdjęcie młodej Józefiny ale i całej rodziny - Konrad (lekarz), Józef (adwokat) Maria (mąż Krzyczkowski), Rudolf (sędzia i notariusz) oraz Michalinka (Kurmanowicz). Mam też zdjęcie "dziadunia" Nikodema z trzema wnukami - jednego nie rozpoznaje.
Bardzo interesują mnie wszelkie informacje o lini Konrada, Józefa, Rudolfa i Marii (wiem że miała ok 8 dzieci 3 są rozpoznanych reszty szukam - ciocia Krzystyna Nehring bywała za młodu w Lozannie u Turczyńskich mama Sylwia Nehring z domu Krzyczkowska ojciec Józef? niepewne informacje mam). O Nikodemie Krzeczkowskim i jego żonie Krystynie z Wróblewskich też nic nie wiem...
Józefina była malarką/portrecistką i konserwatorką dzieł sztuki które kolekcjonował Adam Seweryn Turczyński - może tak się poznali... Ich dzieci to Stanisław, Józef (słynny pianista), Feliks (mój pradziadek), Maria Podolska i Janina.
Mam też zdjęcie Ks. Niedziałkowskiego z 31 maja 1871 roku (późniejszy biskup), tuż po święceniach.. babcia opowiadała że był przyjacielem rodziny Krzeczkowskich - rodziców Józefiny - Nikodema i Krzystyny.

Pozdrawiam Nanaelo Ewa Jałoszyńska
3.03.2019 14:57
A na końcu znalazłam ten Pani post. Ja też mam kontakt z panem Tadeuszem i bardzo go sobie cenię, coś usiłujemy razem wymyślić. Zobaczymy co z tego wyjdzie, serdecznie pozdrawiam Ania Kwaśny
5.03.2019 22:21
Pani Anno, czy mogłaby mi Pani wysłać mailem list o którym Pani wspomniała kilka postów wcześniej - Pani Michaliny Kurmanowicz? Zbieram pamiątki rodzinne i chętnie przeniosłabym się na chwile w tamte czasy
24.03.2019 09:16
Pani Ewo, proszę zaglądnąć do PW - wiadomości prywatne, tam posłałam kontakt do mnie.