Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Radziechów, Stanin l-Damm, Gölger (Gelger)

17.03.2014 22:24
Damm, Gölger (Gelger) z Radziechowa, Stanina lub okolic
Witam, poszukuję informacji o rodzinie Damm (czasem pisane przez jedno M). Mieszkali w Staninie, Radziechowie, Witkowie i okolicznych miejscowościach. Mój pradziadek i prapradziadek Jan Damm mieszkali w Staninie i Radziechowie (obaj mieli na imię Jan). Tam mieszkali do roku 1944 lub 45'. Szukam jakichś informacji, zdjęć z okresu przed wysiedleniem. No i marzy mi się rozbudowa drzewa genealogicznego jak najdalej się da
Szukam tez jakichkolwiek informacji o mojej praprababci Elizabeth Damm z domu Gölger i jej rodzinie. Wiem że jej rodzina pochodzi z austro-węgier i dostali ziemie podczas kolonizacji józefińskiej. Prawdopodobnie mieszkała zanim poślubiła mojego prapradziadka też gdzieś w okolicy Radziechowa, ponieważ jako wiano wniosła jakąś fabrykę wody mineralnej która była w Radziechowie.

Będę wdzięczna za jakiekolwiek informacje.

Odpowiedzi (9)

18.03.2014 08:00
Maryjka,
Księgi metrykalne z obłasti lwowskiej i wołyńskiej są dosdtępne online. Jest tam prawie wszystko z powiatu radziechowskiego.
http://www.agad.gov.pl/inwentarze/KMLw301.html
Pozdrawiam,
Sambor
18.03.2014 23:14
Dziękuję:) wertuję te księgi i oczopląsu przy niektórych wpisach dostaję:) szkoda że nie były pisane drukowanymi literami, byłoby dużo łatwiej je teraz rozszyfrować
11.12.2014 12:07
Witam Krajankę !
Moja Babunia Jadwiga z Prus Więckowskich Maryańska urodziła się w Radziechowie w 1885 r. Jej ojciec był CK notariuszem w Radziechowie. Babunia wyszła za Wielkopolanina i wyjechała do Poznania. Jej siostra Janina mieszkała w Radziechowie do września 1943 r. - była księgową w majątku hrabiego Badeniego. W roku 1921 r. przed reformą monetarną Stanisław hr. Badeni zaproponował swym pracownikom, aby w obliczu galopującej inflacji uratowali choć część swych oszczędności przez zakup od niego ziemi zaoferowanej po b. niskiej cenie. Kontrakt taki został zawarty na przełomie 1921/1922. Wg zachowanego dokumentu o sprzedaży oprócz mej ukochanej Cioci Jani wśród kupujących jest m. in. małżeństwo Stanisław i Dorota Holdenmayerowie. Nazwisko panieńskie owej pani Doroty brzmi : GOLGER - uwaga "O" opatrzone jest kropkami. To zapewne jakaś Pani rodzina.
Odnośnie Radziechowa gorąco polecam fundamentalne dzieło dr Tadeusza Kukiza pt. "Ziemia Radziechowska".
Pozdrawiam Krzych z Koszalina
PS. Byłem w Radziechowie w 2004 r. Odnalazłem grobowiec moich pradziadków na tamtejszym cmentarzu. Jeśli Bóg pozwoli w przyszłym roku znowu tam pojadę.
11.12.2014 14:24
Witaj ponownie !
Bingo ! Monografia dr Kukiza liczy 444 strony, na końcu jest spis osób. Brak tam nazwiska Damm, natomiast Holdenmayer występuje pięciokrotnie. Postanowiłem sprawdzić co tam jest napisane - i... REWELACJA ! Jest Damm.
Na str. 107-109 opisywani są nauczyciele Szkoły Powszechnej Męskiej. Znalazłem tam zdanie : "Pozostali Franciszek Holdenmayer, Leon Iwaniec, Józef Józków (przeszedł do Szczurowic, a zastąpił go Franciszek Damm ze Środopolec).
KZ
13.12.2014 20:30
Witam
moja siostra wyszła za mąż za R.Damm w Lubaczowie. Ojciec Dama pochodził z Radziechowa. Może to się przyda.
13.12.2014 22:41
Dziękuję za informacje R. Damm to kuzyn mojej mamy, znam doskonale a nawet mieszkałam niedaleko nich jak mieszkałam w Lubaczowie. Nie ma złych tropów, większość Dammów jest ze sobą spokrewniona.
6.04.2022 20:58
Dorota Gölger Holdenmayer to moja praprababcia. Jakby ktoś się tu znalazł z większą ilością informacji to czekam.
6.04.2022 21:19
Hej, moja praprababcia to Dorota Gölger (Gelger) a jej mąż Stanisłwa. czy ma ktoś może jakieś informacje co się z nimi stało lub coś wiecej o ich rodzinach? niestety książka nie jest nigdzie dostępna. 515335095
9.07.2022 18:50
Mam książkę co mam sprawdzić proszę o maila:kosmakolodziej@wp.pl