Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Jeżewski - Białoruś, okolice Mogilewa, Małograwka ...

23.10.2015 08:47
Форум и тема на русском языке.

Jeżewski Jan Jeżewski Jan, syn Antoniego i Emilii z domu Szyszkowska. Jeden z sześciorga rodzeństwa. Po zakończeniu II wojny światowej, on i jego brat Czesław, pozostali w swoich miejscach zamieszkania, tym samym znaleźli się w granicach Białorusi. Z rozmów rodzinnych, jakie zapamiętałem z dzieciństwa wiem, że Jan mieszkał w Mogilewskiej "obłasti". Jestem wnukiem jego brata Adolfa, zbieram informacje o tej części rodziny ...

Pozdrawiam czytających.

[cen]Mieczysław

Odpowiedzi (4)

23.10.2015 18:28
Jeżewski CzesławJeżewski Czesław, syn Antoniego i Emilii. Drugi z braci Jeżewskich, których historia zamknęła w granicach Białorusi, utrudniając bezpośredni kontakt z pozostałą czwórką rodzeństwa. Mam kilka zdjęć przesłanych przez kuzynów z Białorusi do moich dziadków mieszkających w Polsce na Lubelszczyźnie. Na odwrocie swojego portretowego zdjęcia, Czesław napisał dedykację dla brata Adolfa, jest tam też data i nazwa miejscowości, w której Czesław prawdopodobnie mieszkał: "19.12.1964 r. wieś Małograwka". W oparciu o pozostałe zdjęcia mogę wywnioskować jeszcze parę innych danych, wrócę do tego tematu przy okazji prezentacji tych fotografii. Ten wpis sugeruje ustalenie położenie wsi, w której mieszkał Czesław. Szukałem w dostępnych mi atlasach, próbuję wykorzystać w tym celu "wszechmocną" wyszukiwarkę Google, ale jakoś bezskutecznie ...
24.10.2015 16:44
Jeżewska, żona Jana Żona Jana Jeżewskiego, syna Antoniego i Emilii z Szyszkowskich. W zasadzie jest to tylko domniemanie, ale bliskie prawdy, tak na 90%. Są rodzinne fotografie Jeżewskich prezentowane poniżej. Na trzecim zdjęciu bracia, Czesław i Jan. Obok Jana stoi ta właśnie pani, jej portrecik widoczny po lewej stronie jest fragmentem innego zdjęcia grupowego, stąd moje przypuszczenie, że to żona Jana. Młoda dziewczyna to Emma, domyślnie - Jeżewska, prawdopodobnie córka Jana. Młodzieniec stojący po środku grupy to osoba niezidentyfikowana. Wydaje mi się, że może być to brat Emmy. Na innym zdjęciu, chronologicznie wyraźnie wcześniejszym, są oboje "Janowie" Jeżewscy z dwójką dzieci, stąd moje przypuszczenie chociaż, chłopiec na tym zdjęciu jest starszy od malutkiej Emmy, podczas gdy na pierwszej fotografii jest raczej odwrotnie. Nie pamiętam, żeby w domu rozmawiało się o dzieciach, czy w ogóle o rodzinie (żonie) Czesława, może Czesław nie był żonaty?

Jeżewski Jan z rodzinąJeżewscy (Białoruś)Jeżewscy (Białoruś)
27.10.2015 19:32
Jeżewska Emma, córka JanaJeżewska Emma. W tytule tej informacji wstawiłem znak zapytania, ponieważ nie jestem pewny czy Emma jest rzeczywiście córką Jana, bo może jednak Czesława? (Patrz wpisy poprzednie). Okoliczności i wnioski wynikające z fotografii wskazują na Jeżewskiego Jana jako jej ojca, ale ta kwestia pozostaje do wyjaśnienia.

Zachowała się fotografia Emmy z dedykacją na odwrocie, skierowaną do mojej mamy, Jeżewskiej Stanisławy, córki Adolfa i Michaliny, jako do swojej stryjecznej siostry. Treść dedykacji można zobaczyć na fotografii poniżej. Jest tam też podana data i miejsce zapisu - 7.11.1945 r., Białoruś. Emma i Stanisława mogły być, mniej więcej, równolatkami czyli rok urodzenia Emmy widziałbym około 1922.

Tym wpisem w zasadzie zamykam zbiór informacji na temat gałęzi drzewa rodzinnego Jeżewskich, dokładnie tej jej części, która miejscem zamieszkania, związana jest z Białorusią. Nie mam więcej danych na ten temat. Różnymi drogami staram się rozprzestrzeniać te wiadomości licząc, że kiedyś trafią one do kogoś, kto w sposób pewny będzie mógł uzupełnić je o kolejne pokolenia, kolejne rodzinne ciekawostki, zdjęcia ... bardzo na to liczę.

Jeżewska Emma, dedykacja dla Stanisławy
2.11.2015 18:44
Osoba Antoniego jest podstawą mojego schematu drzewa rodzinnego, który przedstawiam poniżej. Nie mam informacji co było, a właściwe kto był przed Antonim. Z pewnością starsze dane są do zdobycia w archiwach, pokolenie Antoniego to czas połowy wieku XIX, a z tego okresu księgi metrykalne są dobrze zachowane. Tym czasem pozostaję przy rodzinnym przekazie i te informacje ujęte są na moim schemacie. Prezentowany schemat jest tylko ogólną informacją. Dokładniejszy grafik drzewa rodzinnego, z licznymi odgałęzieniami do wielu rodzin można prześledzić TUTAJ. Jakiś czas temu, zanim trafiłem do tego Forum, przygotowałem inny zestaw informacji, który jest do wglądu w TYM MIEJSCU. Zapraszam do zapoznania się i do rozmów wokół tematu.
[imglewa]http://images77.fotosik.pl/72/7c46231cf5d20138.jpg
[imglewa]http://images77.fotosik.pl/72/29499ea6647eba30.jpg