Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Życie codzinne na Wołyniu

29.08.2016 17:34
Poszukuję wszelkich źródeł dostępnych o życiu codziennym w I połowie XIX wieku na Wołyniu. Najlepiej z okolic Włodzimierza, Łucka, Poryck, Torczyn, Poryck, Skórcze i inne pomniejsze miejscowości. Chciałbym poszukać informacji o miejscowościach ale i też o życiu chłopów, drobnej szlachty w tym zaściankowej w tych okolicach, albo i na całym Wołyniu. Do jakich książek, źródeł powinienem sięgnąć?

Odpowiedzi (2)

16.11.2016 08:35
Wydaje mi się, że książki Pana Feliksa Trusiewicza mogą być dobrym początkiem.

Pozdrawiam,
Przemek
16.11.2016 09:13
Ja polecam książkę p. Mirosława Ustrzyckiego " Ziemianie Polscy na Kresach 1864-1914". W notce na okładce napisano: " Książka ukazuje życie polskich ziemian kresowych w półwieczu pokoju, ale i represje wobec polskości w dobie antypowstańczej. Intencją autora było jak najgłębsze wniknięcie w świat jego bohaterów z ich emocjami, przekonaniami, rozterkami i decyzjami".
To nie są dokładnie lata , o które pan pyta, ale w książce jest umieszczona duża ilość urywków z pamiętników i wspomnień z rożnych lat, a oprócz tego bardzo bogata bibliografia, w której myślę że znajdzie pan wiele interesujących pozycji.