Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Czyszki koło Lwowa - Fasje podatkowe 1772-1773

11.09.2021 16:56
Witam!
Moje poszukiwania dotyczą miejscowości Czyszki koło Lwowa. Jako, że księgi metrykalne parafii Czyszki dostępne w AGAD zaczynają się od 1784 roku, poszukuję informacji na temat wcześniejszego okresu.

Fasje wymieniają z imienia i nazwiska chłopów świadczących powinności pańszczyźniane w okresie 1762-1861 r. oraz dane o dochodzie z pańszczyzny oraz stan majątkowy ziemian. W praktyce są logiczną kontynuacją metryk franciszkańskich i józefińskich (chociaż fond 146 którego poszukuję zawiera informacje o stanie wcześniejszym o ok. 20 lat od metryki józefińskiej). Fasje podatkowe należą do fondu (zespół archiwalny) 146 i są podzielone na cztery opisy (podzespoły) 16, 17, 18, 19. Różnią się latami sporządzenia.

Interesują mnie Fasje podatkowe obejmujące lata 1772-3 dostępne są w fondzie 146, opis 16 oraz serwituty fond 146, opis 64. Materiały dostępne są w Centralnym Państwowym Archiwum Ukrainy we Lwowie, niestety do wykonania zamówienia niezbędne jest posiadanie sygnatur.

Sygnatury dostępnych fasji podatkowych można sprawdzić w publikacji "Gospodarka Galicji 1772-1867" pod redakcją K. Ślusarka. Tom 2 i 3 jest poświęcony inwentarzom z Centralnego Państwowego Archiwum Historycznego Ukrainy we Lwowie. Sygnatury fasji podatkowych są rozpisane w tomie 2. Dana publikacja jest dostępna z reguły w wojewódzkich archiwach w Polsce, większych bibliotekach, towarzystwach genealogicznych. Niestety nie mam dostępu do wyżej wymienionej publikacji.

Czy byłaby możliwość, aby ktoś mający dostęp do publikacji p. Ślusarka "Gospodarka Galicji 1772-1867" mógłby sprawdzić dla mnie sygnatury fasji podatkowych dla miejscowości Czyszki koło Lwowa?

Serdecznie pozdrawiam i zgóry dziękuję za pomoc.
MariuszZ

Odpowiedzi (5)

13.09.2021 18:36
Witam,

również jestem zainteresowany miejscowością Czyszki koło Lwowa oraz sąsiednimi.Też szukam dostępu do ks.metrykalnych z tej okolicy sprzed 1784 r.
Posiadam książkę Gospodarka Galicji 1772-1867.
Oferuję pomoc i współpracę.

Pozdrawiam

Piotr
15.09.2021 00:22
Witam,

Dziękuję za odpowiedź.

W międzyczasie udało mi się znaleźć numer sygnatury dla fondu 146, opis 16. Dokument zawiera jedynie kilka stron.

Niestety fond 146, opis 64 (servituty) dotyczy prawdopodobnie innej miejscowości, w "Gospodarce Galicji" podana jest miejscowość Czyszki w cyrkule Złoczowskim. Wstępne sprawdzenie inwentarza również wskazuje, że raczej chodzi o inną miejscowość.

Do niedawna byłem przekonany, że księgi sprzed 1784 roku dla czyszeckiej parafii nie zachowały się, jednak możliwe że częściowo się jednak zachowały.

Czyszki to miejscowość skąd pochodzili moi przodkowie więc jestem otwarty na wszelkie informacje i wiadomości.

Pozdrawiam,
Mariusz
16.09.2021 18:49
Witam,
tak,czasem zdarza się,że miejscowość o tej samej nazwie występuje w roznych miejscach.Trzeba więc sprawdzać.
Jeśli chodzi o sygnatury to w czym mogę pomóc i w jaki sposób ?.
Moi przodkowie również pochodzili z Czyszek a także z sąsiedniej wsi Czyżyków.Mało mam wiedzy o ich żywocie w tych miejscach więc chętnie bym ją poszerzył.

Pozdrawiam

Piotr
17.09.2021 17:31
Witam!
Udalo mi się znaleźć sygnaturę dla fondu 146, opisu 16. Dokument ten wymienia z imienia i nazwiska chłopów pańszczyźnianych z 1772-3 więc miałem nadzieję że uda mi się tam znaleźć jakichś moich przodków, jako że praktycznie prawie wszyscy moi przodkowie "po mieczu" pochodzili z Czyszek i okolic.

Miałem zamiar zamówienia fotokopii dokumentu z Centralnego Archiwum Ukrainy we Lwowie gdzie dokument jest przechowywany. Niestety dokument zawiera jedynie 6 stron, a minimalne zamówienie wynosi ponad 200zł, więc na razie chyba sobie odpuszczę, chyba że znajdę jeszcze jakieś inne dokumenty które chciałbym zamówić.

Co do ksiąg metrykalnych, to udało mi się zdobyć informacje, że księgi metrykalne (urodzenia, zgony, małżeństwa) z parafii Czyszeckiej (a więc dotyczące również Czyżykowa) sprzed 1784 roku, a konkretnie z lat 1740-1776 dostępne są w Muzeum Narodowym im.Szeptyckiego we Lwowie. Nie wiem tylko czy są udostepniane.

Serdecznie pozdrawiam,
Mariusz
24.09.2021 16:24
Witam,
poszukałem i znalazłem sygnatury w książce "Gspodarka Galicji 1772-1867.
Trochę to trwało ponieważ mialem jednocześnie mnostwo innych pilnych zajęć.
Do tego nie udaje mi się przesłać konkretnych numerów na PW.

Pozdrawiam

Piotr