Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

wojna polsko-bolszewicka

4.09.2012 18:25
Witam,
mój dziadek zaciągnął się do armii 3.03.1920 roku jako ochotnik. Po 5 miesiącach, 18.08.1920 r został ranny i wrócił do domu. W legitymacji jest zapis jego przydziału do "formacji 2bpp" . Chciałabym wiedzieć więcej na temat jego pobytu na froncie,w jakich bitwach brał udział, gdzie mógł stacjonować oraz czy i gdzie można znaleźć dokumenty o jego drodze frontowej. Do kogo i gdzie mogę się zwrócić. Dziadek pochodził z Gidel k/Radomska. Elżbieta

Odpowiedzi (13)

4.09.2012 21:04
Witam,
mój dziadek zaciągnął się do armii 3.03.1920 roku jako ochotnik. Po 5 miesiącach, 18.08.1920 r został ranny i wrócił do domu. W legitymacji jest zapis jego przydziału do "formacji 2bpp" . Chciałabym wiedzieć więcej na temat jego pobytu na froncie,w jakich bitwach brał udział, gdzie mógł stacjonować oraz czy i gdzie można znaleźć dokumenty o jego drodze frontowej. Do kogo i gdzie mogę się zwrócić. Dziadek pochodził z Gidel k/Radomska. Elżbieta


W jaki sposób można pomóc, skoro nie ma nazwiska śp. Dziadka?
5.09.2012 14:59
Przepraszam, dziadek nazywał się Bolesław Frączyk. Byłam przekonana , że losy tej formacji to również losy mojego dziadka i dlatego wydawało mi się mało istotne podawanie jego danych. Dziękuję za zxainteresowanie Ela
5.09.2012 17:34
Witam,
mój dziadek zaciągnął się do armii 3.03.1920 roku jako ochotnik. Po 5 miesiącach, 18.08.1920 r został ranny i wrócił do domu. W legitymacji jest zapis jego przydziału do "formacji 2bpp" . Chciałabym wiedzieć więcej na temat jego pobytu na froncie,w jakich bitwach brał udział, gdzie mógł stacjonować oraz czy i gdzie można znaleźć dokumenty o jego drodze frontowej. Do kogo i gdzie mogę się zwrócić. Dziadek pochodził z Gidel k/Radomska. Elżbieta


Prawdopodobnie chodzi o 26 pułk piechoty, zapisany odręcznie jako "2bpp".
http://pl.wikipedia.org/wiki/26_Pu%C5%8 ... oty_(II_RP)#Pu.C5.82k_w_walce_o_granice
5.09.2012 20:44
Dokument, o którym mowa, z pewnością jest sporządzony/wypełniony pismem odręcznym. Zapis ‘2bpp’ niewiele różni się wówczas od ’26pp’ – ot i całe nieporozumienie.
Gdyby Pani wysłała jakiś skan dokumentu mógłbym łatwiej zweryfikować swoje przypuszczenie.
7.09.2012 08:33
Witam, przesyłam skan strony książki inwalidzkiej i czekam z niecierpliwością na odpowiedź. Pozdrawiam Ela
7.09.2012 09:43
Dziękuję. Odpowiadam prawie natychmiast.
Osoba wypełniająca dokument miała manierę łączenia cyfry ’2’ z kolejnymi znakami tworzącymi ciąg liczbowo-literowy. Z resztą ‘dwójka’ jak żadna inna cyra, jest b. podatna na tego rodzaju zabieg z racji dolnego ogonka skierowanego w prawo (tj. w kier. pisania). Jak wiadć szczególnie wyrobioną rękę miał ów urzędnik w zapisie 26pp./2bpp. A kropki pisało się wtedy wszędzie, gdzie trzeba i gdzie nie.
Ponieważ w czasie wojny polsko-bolszewickiej istniejace najbliższe zapisowi były: 2 Pułk Piechoty Legionów (2 pp) i 26 Pułk Piechoty (26 pp), zatem podtrzymałbym swe wcześniejsze przypuszczenie, że Śp. Dziadek słuzył właśnie w 26 Pułku Piechoty.
7.09.2012 16:00
Dziękuję za podpowiedź, zasugerowana szukałam już na własną rękę i dowiedziałam się, że był to pułk utworzony przez Jana Rządkowskiego w okręgu piotrkowskim, został podporządkowany bezpośrednio dowódcy 5 Dywizji Piechoty pod dowództwem Leopolda Endel-Ragisa. Znalazłam również mapki przemieszczania się tego pułku w 1920 roku na Ukrainie, ale są one sprzeczne z informacjami o bitwach tego pułku. Chodzi mi szczególnie o miejsce bitwy, podczas której został ranny 18.08.1920 roku. A może sprawy wojskowości mnie przerosły? W każdym razie dzięki Tobie wiem czego mam szukać. Może wybiorę się do biblioteki lub napiszę do archiwów. Jeszcze raz bardzo serdecznie dziękuję za pomoc. Od kilku lat wypytuję znajomych o ten skrót i bez rezultatu, tym bardziej cenię sobie Twoją pomoc, pozdrawiam Ela
7.09.2012 17:59
http://pl.wikipedia.org/wiki/Leopold_Endel-Ragis
Do biogramu dołączono zdjęcie ze zjazdu absolwentów Wyższej Szkoły Wojennej w Warszawie 3 listopada 1934 r. Do księgi pamiątkowej wpisuje się gen. Louis Faury, pierwszy komendant Szkoły. Towarzyszą mu: płk Leopold Endel Ragis (pierwszy od prawej) i płk Józef Jaklicz.
17.09.2012 20:30
Witam,
chyba nie dowiem się , co dokładnie działo się z moim dziadkiem na froncie wojny. Napisałam prośbę do CAW z Modlinie o wyszukanie dokumentów, ale okazało się, że nazwisko dziadka nigdzie nie figuruje , nie ma również rozkazów dla 26 Pułku Piechoty w 1920 roku. Pozdrawiam Elżbieta
18.09.2012 18:20
Spławili Panią i już. Najłatwiej jest odpowiedzieć, że nic nie ma, wszystkiego nie można... Ja bym tak łatwo nie rezygnował i osobiście przeprowadził kwerendę. Oczywiście będzie to możliwe dopiero to po remoncie CAW, ale już proponuję podjąć starania o uzyskanie stosownego zezwolenia. Czas oczekiwania można by wypełnić zapoznaniem się z bogatymi zasobami CBW o tej tematyce, np.:
https://opac.cbw.pl/cgi-bin/wspd_cgi.sh ... doktype=15
Jest tam ponadto cały zbiór unikalnych książek i czasopism z czasu Wojny Bolszewickiej.
8.10.2012 19:50
Przepraszam,że dopiero teraz odpowiadam, ale nie zauważyłam wcześniej Pana odp. Dziękuję, na ten link nie mogę wejść, jest "niezaufany" ale postaram się o uzyskiwanie zgody na osobiste kwerendy, jak mi Pan radzi. Pozdrawiam Ela
29.06.2013 20:23
Mój dziadek też zaciągnął się do armii, ale nic konkretnego nie wiem.
7.09.2014 19:07
Proszę o informację, czy na podstawie umundurowania można określić rodzaj formacji w jakiej dana osoba służyła. Mój dziadek w I wojnie ponoć zgłosił się na ochotnika do Polskiej Organizacji Wojskowej na terenie Puław. Potem w wojnie polsko-bolszewickiej służył w czynnej służbie, jednak nie mam pojęcia w jakiej formacji ani jak przebiegała wojenna droga jego oddziału. Czy na podstawie fotografii w mundurze można określić rodzaj formacji a potem określić drogę jaką dane oddziały przemierzyły? Dziadek nazywał się Dzięgiel Jan ur. 1896r Opoka k. Puław syn Michała i Katarzyny. Będę wdzięczna za informację w jaki sposób można ewentualnie prześledzić wojenny szlak czy dotrzeć do jakichkolwiek wojskowych dokumentów...
Stanisława Kozłowska