10. Nieznani kanonicy

Problematyka dóbr kościelnych, źródła informacji o księżach, kanonikach, zasady korespondnecji

Nieznani kanonicy

Postprzez stareforum » 21.12.2007

Halina napisał(a):Znalazłam w murze domu przy ul. kanoniczej herb matki kanonika żyjącego na początku XVIw. W herbie tym jest Kuszaba potem chyba Nałęcz Łabędź i jeszcze jeden. Czy ktoś potrafiłby odcyfrować o jakiego kanonika chodzi ? Kuszaba była by więc herbem matki Kanonika.

okiem Czy jesteś pewna że to jest Kuszaba? Jest wiele herbów z kołem lub słońcem a herb sprzed kilkuset lat może być słabo czytelny.

Halina Tak raczej na pewno. Pierwotnie ten herb przedstawiał koło wozowe z przykrywką ale w wieku XVI mówiono już na niego paprzyca - a więc koło młyńskie. Na wykuciu widać wyraźnie w środku koła jakiś zaczep - więc tego nie można raczej pomylić. Herb jest dość czytelny. Ten drugi jest kompletnie ubity dlatego to takie trudne.
A przy okazji - to opracowanie w Herbarzu jest świetne, z niektórych okresów ma więcej kanoników niż najszersza do tej pory publikacja Łątowskiego

okiem niestety na razie żadnych synów kuszabianki _dziwne. Składam coraz więcej informacji i to świadczy tylko o tym że mało wiemy pomimo osiągania tak wielkich rozmiarów listy

Wszystkie dane dotyczące starych wiadomości dostępne na starym forum http://genealogia.okiem.pl/upload
Avatar użytkownika
stareforum
Aktywny Animator
Aktywny Animator

Powrót do Kościół