Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Archiwa z Przemyslan kolo Lwowa

6.01.2013 02:42
Czy ktos moze pomoc mi w rozwiazaniu problemu. Przemyslany kolo Lwowoa leza obecnie na terytorium Ukrainy. Dzieki genealogii.okiem wiem, ze duzo archiwow kresowych zostalo przewiezione na teren obecnej Polski. Wiem, ze czesc z nich stanowi dzial jakiegos wielkiego archiwum w Warszawie. Czy archiwa z Przemyslan pozostaly za granicami Polski? Czy tez znajduja sie w Warszawie? Odpowiedz pomoglaby mi w dalszym poszukiwaniu krewnych. Naleza do nich, urodzeni w Przemyslanach: Adam Korytowski, general w II RP oraz jego siostra Maria.

Komentarze (14)

11.01.2013 04:30
Interesujące Cię zbiory znajdziesz w Archiwum Głównych Akt Dawnych w Warszawie oraz w Centralnym Historycznym Archiwum Ukrainy we Lwowie. Są to przepisywane ręcznie kopie tych samych dokumentów. Przy moich poszukiwaniach znalazłem większą ilość ksiąg (sięgnąłem głębiej w czasie) w Warszawie niż we Lwowie.
Dziwię się nieco, że ktoś tak dobrze oznaczony na tym forum jak Ty zadaje takie podstawowe pytania.
Jeśli jesteś z Melbourne to pozdrawiam Cię z północnego Queensland-u.
11.01.2013 04:51
Sambor. Dziekuje za odpowiedz. Nie dziw sie, iz bedac jak to napisalej "dobrze oznakowany" zadaje takie podstawowe pytania. Ilosc postow nie jest wcale (automatycznie) wykladnia zaawansowanej wiedzy w temacie. Wyobraz sobie, iz ja dopiero raczkuje w genealogii mojej rodziny. Odleglosci od Polski wcale nie jest tutaj sprzymierzencem. Ale gdy ma sie wiele pytan, to liczba odslon na form wolno rosnie w gore. A do tego. gdy przesledzisz czy ludzie sie dziela w danym temacie to dostrzezesz czasami nieco rozbieznosci. Co mam na mysli? Dam Ci przyklad:
Z tutejszego form dowiedzialem sie, ze Warszawa ma dzial akt kresowych. To bardzo dobrze. Lecz rownoczesnie wiem z tego samego forum, iz na niektorzy z Forumowiczow jezdza na byle Kresy aby dotrzec do zrodel. Niby wszystko jest w porzadku ale dla mnie jest to bardzo wazna informacja, poniewaz nie co roku leci sie z Australii do Polski. Jesli mialbym dostep do akt znajdujacych sie w Warszawie (czyli na terenie Polski) to nie musze juz organizowac powiedzmy sobie wizy do Ukrainy, aby zobaczyc oryginal tego co moze juz jest w aktach warszawskich. Stad tez, im wiecej dowiem sie tutaj (Melbourne) na miejscu, tym lepiej dla mnie gdy przylece do Polski. Wtedy moge szukac dalej.
W innym poscie pytalem o mozliwe powiazania rodzinne 2 osob, z ktorych jedna osoba na pewno jest moim krewnym a co drugiej osoby to sa jedynie moje przypuszczenia. Niby jasna sprawa, ale ja juz nie moglem nigdzie dalej zajsc w moich poszukiwaniach w tym konkretnym temacie i stad zwrocilem si o pomoc na Forum. I znow ktos moglby pomyslec, ze skoro znam daty urodzin i smierci obu wspomnianych powyzej osob to "powinienem byc bardzo dobrze zorientowanym w temacie"...niekoniecznie.
Raz jeszcze dziekuje za udzielenie informacji.
CK
11.01.2013 07:22
Chris,
Jeszcze cztery sprawy:

Mormoni z Ameryki skopiowali cyfrowo polskie akta archiwalne ze Lwowa i prawdopodobnie możesz u nich znaleźć, za opłatą, to co jest we Lwowie. Patrz: genealogy.com

Akta z archiwów czy od Mormonów mogą mieć daty zaczynające się 1860 wstecz, tak jak u mnie, i będziesz musiał zacząć od urzędu rejonowego na Ukrainie, urzędu do którego należy dana miejscowość. Bez tego nie będziesz miał nigdy pewności czy to ten Wojciech czy inny. Chyba, że masz spisane jak należy wszystko z datami urodzenia aż do tamtego czasu. Z tamtejszym urzędem rejonowym będziesz musiał to jakoś załatwić, czego ja osobiście nie lubię.

To mniejsze archiwum historyczne w Warszawie jest znane jako Archiwum Zabużańskie. Wystukaj to. Dla mnie było bezużyteczne.

Księgi metrykalne występują w dwóch podstawowych rodzajach; te greko-kaolickie i te rzymsko-katolickie. Może się zdarzyć, że będziesz miał potrzebę szukania w jednych i w drugich.

Myślę, że wyprawiłem Cię na drogę,
Sambor
12.01.2013 09:14
Dziekuje za dalsze wskazowki. Doslownie jestem na styku dat wymienionych przez Ciebie. Odnazlazlem tez pare ciekwaych dokumentow, ktore najprawdopodobniej z pomoca mormonskich mikrofilmow da sie polaczyc. Musze przyznac, ze jedna z wiekszych problemow jest odczytywanie metryk spisanych po rosyjsku (co dotyczy czesci rodziny z Lubelskiego). Galicyjskie nie nastreczaja mi az tylu problemow, bo sa pisane po lacinie. Pozdrawiam
CK
27.01.2013 12:51
Czy ktos moze pomoc mi w rozwiazaniu problemu. Przemyslany kolo Lwowoa leza obecnie na terytorium Ukrainy. Dzieki genealogii.okiem wiem, ze duzo archiwow kresowych zostalo przewiezione na teren obecnej Polski. Wiem, ze czesc z nich stanowi dzial jakiegos wielkiego archiwum w Warszawie. Czy archiwa z Przemyslan pozostaly za granicami Polski? Czy tez znajduja sie w Warszawie?

Sporo zachowało się akt metrykalnych z Przemyślan, woj. tarnopolskie, niestety w większości są one niedostępne. Tak oto przedstawia się sytuacja:
Księgi metrykalne parafii rz.-kat. Archidiecezji Lwowskiej:
– 1633 – 1763, małżeństwa AGAD (niedostępne).
– 1633 – 1794, urodzenia, AGAD (niedostępne),
– 1784 – 1828, urodzenia, AGAD (dostęp bez ograniczeń).
Akta metrykalne parafii wyznania greko-kat. z terenów zabużańskich:
1799 – 1848 urodzenia USC m. st. Warszawy (niedostępne)
Akta metrykalne wyznania mojżeszowego:
– 1877 – 1903, 1920 – 1939, małżeństwa, USC m. st. Warszawy (niedostępne),
– 1902 – 1909, 1924 – 1942, urodzenia, USC m. st. Warszawy (niedostępne),
– 1908 – 1942, zgony, USC m. st. Warszawy (niedostępne).
1.02.2013 06:52
Andrzej b2
Wygląda, że masz bardziej szczegółowe dane o zasobach AGAD niż te, które oni pokazują na swoich stronach. Zainteresowało mnie szczególnie to co oni mają i nie jest dostępne ale w końcu powinno zostać udostępnione, choćby na przeglądarkach. Interesuje mnie wieś Suszno w powiecie radziechowskim i województwie tarnopolskim, Archidiecezja Lwowska. Prawdopodobnie także zapisy greko-katolickie. Czy możesz tu podać swój spis? Będzie to może więcej niż ja mam.
Czy posiadasz dane o jakichś innych dokumentach, niemetrykalnych, dotyczących Suszna, które tam mogą być? Wiem, że mogę zapytać bezpośrednio w AGAD.
1.02.2013 07:47
Ciekawe tez dlaczego tyle akt jest niedostepnych. Kto ma w tym interes aby nie udostepniac ich innym. Takie rzeczy powinny byc na mikrofilmach. Ciekawe, ze to co udalo sie Mormonow w sprawach archiwizacji, wydaje sie nieosiagalne w tak duzym panstwie jak Polska. A do tego w XXI wieku.....
1.02.2013 10:02
Andrzej b2
Wygląda, że masz bardziej szczegółowe dane o zasobach AGAD niż te, które oni pokazują na swoich stronach. Zainteresowało mnie szczególnie to co oni mają i nie jest dostępne ale w końcu powinno zostać udostępnione, choćby na przeglądarkach. Interesuje mnie wieś Suszno w powiecie radziechowskim i województwie tarnopolskim, Archidiecezja Lwowska. Prawdopodobnie także zapisy greko-katolickie. Czy możesz tu podać swój spis? Będzie to może więcej niż ja mam.
Czy posiadasz dane o jakichś innych dokumentach, niemetrykalnych, dotyczących Suszna, które tam mogą być? Wiem, że mogę zapytać bezpośrednio w AGAD.

Dane pochodzą z płyty „Po mieczu i po kądzieli” wyd. Naczelna Dyr. Archiwów Państwowych Warszawa 2005.
1.02.2013 10:22
A jak ma sie sprawa z archiwami tej czesci bylej archidiecezji lwowskiej, ktora zostala w powojennych granicach Polski? Chodzi tutaj o Lubaczow z okolicami. Oczywiscie po roku 1992 uregulowano sparwy terytorialne diecezji w Polsce. Wiadomo, iz bp Baziak wyjezdzajac na stale do Polski przywiozl do kraju dokumenty ze Lwowa. Czy archiwalia pozotaja w calosci w Polsce? Czy w Lubaczowie? Czy tez zostaly przewiwzione do AGAD?
1.02.2013 15:53
Interesuje mnie wieś Suszno w powiecie radziechowskim i województwie tarnopolskim, Archidiecezja Lwowska. Prawdopodobnie także zapisy greko-katolickie. Czy możesz tu podać swój spis? Będzie to może więcej niż ja mam.
Czy posiadasz dane o jakichś innych dokumentach, niemetrykalnych, dotyczących Suszna, które tam mogą być?


Co się tyczy Suszna, gm. Radziechów, woj. Tarnopolskie to księgi metrykalne wyznania rz.-kat. Diecezji Lwowskiej, wśród których są akta urodzeń z lat 1784 – 1857 i akta małżeństwa z lat 1832 – 1857. Wszystko to na szczęście dostępne bez ograniczeń w Archiwum Głównym Akt Dawnych w Warszawie.
Proszę skonfrontować z własną bazą.
2.02.2013 01:43
andrzej b2,
Są tam jeszcze dwie księgi dla całego powiatu radziechowskiego w formie zeszytów, 128 stron i 185 stron, pokrywające okres od 1693 do 1777 (brak danych z siedmiu lat od roku 1777) sygnatury 1153 i 1154, mikrofilmy 74953 i 74954. Niestety tej pierwszej nie byłem w stanie odczytać bo zamknęli mi archiwum w czasie lata 2011 gdy tam byłem i tego mi brakuje. Wpisy w tej księdze są niestaranne, trudne do odczytania dla amatora i mają ogranicziną ilość danych. Czy nie ma gdzieś tej księgi w formie przetłumaczonej?
2.02.2013 09:00

Są tam jeszcze dwie księgi dla całego powiatu radziechowskiego w formie zeszytów, 128 stron i 185 stron, pokrywające okres od 1693 do 1777 (brak danych z siedmiu lat od roku 1777) sygnatury 1153 i 1154, mikrofilmy 74953 i 74954. Niestety tej pierwszej nie byłem w stanie odczytać bo zamknęli mi archiwum w czasie lata 2011 gdy tam byłem i tego mi brakuje. Wpisy w tej księdze są niestaranne, trudne do odczytania dla amatora i mają ogranicziną ilość danych. Czy nie ma gdzieś tej księgi w formie przetłumaczonej?

Z lat 1693 – 1777 (i późniejszych) są archiwizowane w AGAD księgi metrykalne parafii rz.-kat. Diecezji Lwowskiej; dot. to urodzeń (dostęp całkowity) i małżeństw (dostęp częściowy), nr zesp. 301.
Wspomniane księgi w archiwum przemyskim i te w AGAD są prawdopodobnie tymi samymi, bowiem dokumenty metrykalne były wykonywane co najmniej z jedną kopią.
2.02.2013 09:30
A jak ma sie sprawa z archiwami tej czesci bylej archidiecezji lwowskiej, ktora zostala w powojennych granicach Polski? Chodzi tutaj o Lubaczow z okolicami. Oczywiscie po roku 1992 uregulowano sparwy terytorialne diecezji w Polsce. Wiadomo, iz bp Baziak wyjezdzajac na stale do Polski przywiozl do kraju dokumenty ze Lwowa. Czy archiwalia pozotaja w calosci w Polsce? Czy w Lubaczowie? Czy tez zostaly przewiwzione do AGAD?

Lubacztów i pow. lubacztowski są stosunkowo nieźle udokumentowane.
Archiwum greko-kat. biskupstwa w Przemyślu: świadectwa: urodzeń, małżeństw i zgonów z lat 1785 – 1868 (z przerwami) są dostępne w Archiwum Państwowym w Przemyślu.
Gorzej jest z archiwaliami Archidiecezji Lwowskiej wyznania rz.-kat., ale nie beznadziejnie. A więc po kolei:
- świadectwa małżeństwa z lat 1825 – 1862 (z przerwami) w AP w Przemyślu – dostęp częściowy; z lat 1871, 1928 w USC m. st. Warszawy – niedostępne,
- świadectwa urodzeń z lat 1737 - 1785 i 1818 – 1865 (z przerwami) w AP w Przemyślu – dostęp częściowy; z lat 1871, 1929 w USC m. st. Warszawy – niedostępne,
- zgonów z lat 1744 - 1784 i z 1818 – 1862 (z przerwami) w AP w Przemyślu – dostęp częściowy; z lat 1871, 1928 w USC m. st. Warszawy – niedostępne.
2.02.2013 14:43
Lubaczów i powiat lubaczowski są chyba jednym z najszczegółowiej objętych statystyką obszarów Polski w latach powojennych. Z lektury choćby samych tytułów dokumentów można wyczytać kawałek historii tych terenów. Oto niektóre:
1. Wykazy cudzoziemców przebywających na terenie powiatu 1946 – 47, 1950 (AP)
2. Wykazy imienne mienia pozostałego w powiecie 1945(AAN)
3. Wykazy imienne mniejszości narodowych i volksdeutschów 1947 – 1948 (AP)
4. Wykaz obywateli ZSRR 1952 (AP)
5. Wykazy osób osiedlonych 1948 (AP)
6. Wykazy osób przesiedlonych 1952 – 1954 (AP)
7. Wykazy osób wysiedlonych w ramach akcji „W” 1947 (AP)
8. Ewidencja obcokrajowców 1945 – 1949 (AP)
9. Ewidencja osób posiadających gospodarstwa rolne 1948 (AP)
10. Ewidencja żołnierzy sowieckich poległych na terenie 1939 – 1945 (AP)
11. Ewidencja grobów i wspólnych mogił żołnierzy polskich i sowieckich 1945 (AP)
12. Regulacja prawna gospodarstw i gruntów po przesiedlonych do ZSRR - wykaz osadników 1945 – 1947 (AP)
13. Spis ewakuowanych rodzin z powiatu 1946 (AAN)
14. Spis imienny mienia wywiezionego z gmin Cieszanów, Dachów i Lubliniec 1944 – 1946 (AAN)
15. Spis ludności Lubaczowa 1947 (AP)
16. Spis ludności i użytkowników rolnych 1946 (AP)
17. Spis Polaków pomordowanych przez Niemców w powiecie 1946 (AP)
18. Spis powszechny 1960, 1970 (AP)
19. Spis Ukraińców, których ewakuacja powinna być wstrzymana z powiatu 1945 – 1946 (AAN)
20. Sprawozdania i statystyki o stanie ruchu ludności: 1962, 1963, 1964, 1965, 1966, 1967, 1969, 1970 (AP)
21. Statystyka ruchu ludności 1975 – 1978 (AP)
22. Wykaz imienny mienia z gminy i miasta 1946 (AAN)
23. Wykaz osób posiadających gospodarstwa rolne 1945 – 1950 (AP)
24. Wykaz podatników podatku gruntowego podlegających Daninie Narodowej na zagospodarowanie Ziem Odzyskanych 1946 (AP)
25. Wykaz poległych żołnierzy sowieckich 1949 (AP)
26. Wykaz represji niemieckich dokonanych w czasie okupacji 1945 (AP)

Niestety, brak jest informacji o dostępności zasobów.
Uwaga: wszędzie, gdzie pominięto informację jakiego obszaru dotyczą spisy i wykazy, należy rozumieć, że odnoszą się do powiatu lubaczowskiego.
AP – Archiwum Państwowe w Przemyślu; AAN – Archiwum Akt Nowych w Warszawie.