Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Poszukiwania dokumentow na Kresach

4.12.2012 06:30
Po zajeciu Kresow wiekszosc (jak sie domyslam) dokumentow typu archiwa koscielne, ksiegi metrykalne, itp zostaly przewiezione do Warszawy. Jednakze sledzac tresc watkow innych uzytkownikow naszego tutaj Forum, dochodze do wniosku, iz na dawnych Kresach wciac istnieje wiele miejsc, ktore nadal przechowuja interesujace nas archiwalia. Czy jest wiec jakis rejestr miejscowosci, badz rejestr parafii, traktujacy o tym, jakie archiwa znajduja sie w Polasce a ktorze pozostaly u naszych sasiadow na wschodzie? Skad mam na przyklad wiedziec, ze jesli chodzi o poszukiwania genealogiczne odnosnie Kowla, to znajde je w Warszawie. A jesli (znow dla przykladu) chodzi o Maniewicze, to musze udac sie za granice do Maniewicz i tam szukac na miejscu?

Komentarze (5)

4.12.2012 20:51
Z dokumentami bywało różnie, np. "(...) metropolita wileński abp R. Jałbrzykowski opuszczając w 1945 r. Wilno nie zabrał ze sobą archiwum diecezjalnego. Wszystkie materiały archiwalne dotyczące Wilna, Wileńszczyzny, diecezji wileńskiej od chwili jej powstania aż do czasu II wojny światowej, pozostały w mieście nad Wilią.(...)" (za www Archidiecezji Białostockiej).
Zgadza się, na kresach istnieje nadal wiele miejsc w których są przechowywane interesujące nas archiwalia (o wielu z nich - i chodzi mi o te raczej masowego składowania - nie wiemy). Nie ma jednoznacznej i całościowej odpowiedzi na pytanie o to które dokumenty gdzie się znajdują (Polska czy Litwa), nigdzie też nie spotkałem się ze zbiorczym rejestrem - on raczej nie istnieje... Moim zdaniem trzeba przyjąć w sumie dość prostą metodę - jeśli nie tu, to tam. Zacząć szukać w Polsce (bo łatwiej, szybciej i taniej) a jeśli nic nie uda się znaleźć - za granicą. I tu i tam (tzn. czy w PL czy w LT) zaczynając od tradycyjnych metod i samodzielnie, po zewnętrzną pomoc i działania na zlecenie (płatne).
Niestety, w tej kwestii rzadko sprawdzają się proste scenariusze.
Pewną podpowiedzią - zwłaszcza dotyczącą lokalizacji zagranicznych - mogą być mikrofilmy mormonów. W ich wyszukiwarce znajdują się dane kiedy - i przede wszystkim gdzie - materiał został sfotografowany.

Tak więc radziłbym skorzystać w pierwszej kolejności ze wszelkich dostępnych źródeł dot. źródeł polskich (wyszukiwarki, inwentarze) a następnie litewskich. Oczywiście nie można zapominać że część materiałów została zniszczona lub zaginęła.

Co do źródeł polskich - sprawa dość jasna.
Litwa - na początek:

epaveldas - http://www.epaveldas.lt/vbspi/lang.do?language=en - wyszukujemy w polu "title" po nazwie (najlepiej) litewskiej najlepiej w dopełniaczu (skąd dopełniacz? a np. z wikipedia.lt)
spis ksiąg parafialnych udostępnianych (i planowanych do udostępnienia) - http://www.archyvai.lt/lt/vykdomi-projektai/skaitmeninimas/lvat_rkb.html

Baris - http://www.kf.vu.lt/baris/Faksimiles.html - zbiór dokumentów kościelnych, w tym metryk

wyszukiwarka Biblioteki Litweskiej Akademii Nauk - http://aleph.library.lt/F?func=find-b-0&local_base=mab04

elektroniczny system informacji archiwalnej (obejmuje szereg archiwów litewskich) - http://eais-pub.archyvai.lt/eais/faces/pages/forms/search/F3001.jspx

Jak korzystać - informacje są zawarte np na stronach Biblioteki Kresowej Potyczek z Genealogią.
4.12.2012 22:25
Dziekuje za tak szczegolowo opracowana odpowiedz. Jesli chodzi o mikrofilmy momrmonow - jak mozna do nich dotrzec ?
A jesli chodzi o Galicje - czy sa jakies linki prowadzace do Lwowa, Chodorowa, Drohobycza, Brodow oraz Buska kolo Lwowa.
5.12.2012 19:13
Co do mormonów - bardzo ogólnie - ale dokładniejsze info można dość łatwo znaleźć w sieci.

W zasadzie całość komunikacji dotyczącej sprawy odbywa się w jęz. angielskim (strona do zamawiania mikrofilmów, rezerwowanie czytników w CHR - przynajmniej w Warszawie).
Mikrofilmy można zamówić przez internet (trzeba się najpierw zarejestrować) -> https://www.familysearch.org/films/ Zamówienie mikrofilmu jest odpłatne - standardowo 15 zł
Mikrofilmy trafiają do (zdefiniowanego przez użytkownika) Centrum Historii Rodziny - w Polsce są dwa: w Warszawie i Wrocławiu (http://www.mormoni.pl/rodzina-i-swiatyn ... dziny.html) - leżą tam 3 miesiące (te za zamówione za 15 zł)
Żeby przeglądać mikrofilmy, trzeba umówić się w CHR/zarezerwować czytnik mikrofilmów (np. telefonicznie) - na konkretny dzień, w konkretnych godzinach.

Wyszukiwarka mikrofilmów (są inne, ja używam tej): https://familysearch.org/Eng/Library/FHLC/frameset_fhlc.asp
5.12.2012 22:30
Dziekuje. Zaraz rozpoczynam poszukiwania pod wskazanym adresem. Swoja droga to dosyc pomocna jest wyszukiwarka Grobonet.pl. Problem jest w tym, iz nie ma podanego spisu miejscowosci juz opracowanych w tym systemie. Na stronie Grobonet.pl staralem doszukac sie jakiegos spisu ale nie znalazlem.
15.07.2020 16:42
Czy ktoś mógłby mi poradzić na jakich stronach można znaleźć akty urodzenia na Litwie? Szukam aktu urodzenia pra babci urodzonej w Kajszedarach lub Żoślach 24 grudnia 1898 roku (Elżbieta Rakowska). Będę wdzięczna za każdą sugestię.