Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Rumunia, Sosmezo (obecnie Poiana Sarata)

14.08.2012 12:24
Szukam informacji o bracie mojego dziadka.
Po poszukiwaniach w archiwum USC Chorkówka udało mi się ustalić następujące informacje:
Stanisław OLECH, ur. 30.04.1895 miejscowość Żeglce (Krosno, Galicja)
Pracuje w kopalni ropy w Wolance (Borysław).
W 1914 powołany do CK armii
Posiadam korespondencję pomiędzy Stanisławem a rodziną z Żeglec.
Ostatnia kartka od niego jest z Rumunii 6.7.1917.
Zleciłem kwerendę w Österreichisches Staatsarchiv i otrzymałem odpis aktu zgonu z księgi szpitala polowego:
ciężko ranny (prawdopodobnie w bitwie pod Oituz), zmarł 17.08.1917 w K.u.K. Feldspital Nr 213 w Sosmezo w Rumunii
z powodu utraty ramienia i osłabienia serca.
Pochowany na cmentarzu Somezo obecnie Poiana Sarata w okręgu Bakou w Rumunii.
Służył K.u.K Sappeurbattalion Nr 8, 2 Kompania, 4 Zug, Feldpost 363.

Szukam informacji na temat cmentarza w Poiana Sarata - czy istnieje, czy też dokonano ekshumacji i przeniesiono szczątki?

Komentarze (4)

14.08.2012 15:15
Zdjęcie z księgi urodzeń (Żeglce) oraz akt zgonu wysłałem już do galerii. Kiedy zostaną dodane, podam link do nich.
14.08.2012 21:33
19.08.2012 16:01

Szukam informacji na temat cmentarza w Poiana Sarata - czy istnieje, czy też dokonano ekshumacji i przeniesiono szczątki?


Poiana Sarata to jakaś wieś turystyczna na granicy Mołdawii i Transylwanii.
http://www.poianasarata.ro/contact.htm
Z pewnością wszyscy są tam przychylnie nastawieni do potencjalnych gości. Proponuję więc odpowiednio sformułować pytanie tak, by wynikało z niego zainteresowanie oferta turystyczną. Kontakt jest, a zapytanie nic nie kosztuje.
24.08.2012 13:45
Udało mi się uzyskać taką informację:
"na cmentarzu wojennym w Poiana Sarata spoczywa 1940 żołnierzy niezidentyfikowanych (w ossuarium) i 107 zidentyfikowanych (w grobach indywidualnych). Wśród tych ostatnich nie ma, niestety, Stanisława Olecha. Może być jednak pochowany w grobie znajdującym się przed kościołem na cmentarzu komunalnym; grób zidentyfikowano jako wojskowy, na krzyżu jest napis „Nieznany żołnierz nieprzyjaciela – 1917."
Zastanawiam się, kto mógłby mi pomóc ustalić:
1. Gdzie dokładnie (w jakim budynku) znajdowal się K.u.K. Feldspital Nr 213 w Sosmezo/Poiana Sarata.
2. Gdzie chowano zmarłych w tym szpitalu w 1917r. Wg odpisu aktu zgonu: "Ortsfriedhof Sosmezo". Czy był to cmentarz polowy przy szpitalu, czy miejscowy cmentarz przy kościele?

Czy jest szansa zdobyć gdzieś te informacje?