27378. Jak gromadzić zdjęcia rodzinne?

Tips and Triks - czyli krótkie, porady w różnych sprawach - poradnik służy nabyciu wiedzy, dlatego użytkownicy nie mogą tu tworzyć wątków - ale mogą dopytywać w danym temacie. PYTANIA O SZUKANIE UMIESZCZAĆ W DZIALE OGŁOSZEŃ!

Jak gromadzić zdjęcia rodzinne?

Postprzez Genealogia Polakow » 19.02.2015

Poradnik-gen-zdjęcia.jpg
Avatar użytkownika
Genealogia Polakow
Kreator Forum
Kreator Forum
Lokalizacja: Kraków
Medale: 1
Uzyskanie dokumentów (1)
Imię i nazwisko: Biuro Poszukiwan GP

Odp: Jak gromadzić zdjęcia rodzinne?

Postprzez Genealogia Polakow » 20.02.2015

Zauważ zdjęcia w tle na ścianieProblem gromadzenia nie zaczyna doskwierać do czasu gdy zdjęć mamy kilka. Gdy kolekcja się rozrasta coraz trudniej jest ją ogarnąć. Lepiej więc za wczasu przyjąć pewne systemy gromadzenia i opisywania.
Zauważmy, że większość zdjęć niesie w sobie informację szerszą niż osoba, przedmiot, pierwszoplanowy. To szczególna rola zdjęć historycznych. Zdjęcia zawierają informacje o ubraniu, wystroju ścian, układzie pomieszczeń, zwyczajach, pogodzie itp itd. Obok na zdjęciu widać grupę ludzi a w tle inne zdjęcia na ścianie (jak się okazało ich dziadków).
Opisując potem zwyczaje rodzinne, czy otocznie życia pradziadków warto jest się oprzeć na tym materiale w tle. Ale co zrobić gdy zdjęć zaczyna przybywać. Jak i układać i znajdywać.
Dobrym rozwiązaniem są słowa kluczowe (umieszczane w nazwach). Zdjęci można np. zatytułować "Maria_Kowalska_dwór_ganek_koń_lato" - opisując dwór i jego elementy wystarczy zadać systemowi wyszukanie "ganek" - i otrzymamy wszystkie zdjęcia zawierające ten element.

U nas w Genealogii Polaków - w części bazy fotografii jest to jeszcze lepiej rozwinięte - metryczki zdjęć zawierają specjalne pola gdzie wpisuje się takie słowa. Na ich podstawie można tworzyć gotowe zaawansowane zbiory różnych grup - takich jak muzycy, poeci, generałowie, pomniki, herby itp itd.
Avatar użytkownika
Genealogia Polakow
Kreator Forum
Kreator Forum
Lokalizacja: Kraków
Medale: 1
Uzyskanie dokumentów (1)
Imię i nazwisko: Biuro Poszukiwan GP


Powrót do Poradnik Genealogiczny