Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Potrzebne zmiany w Opowiadaniach i Artykułych

13.09.2009 10:59
Mamy już tam wspaniałe zbiory - na prawdę jest co poczytać. Zrobiła się z tego wspaniała biblioteka i rośnie ciągle.

Problem jednak który powstaje to przypadkowość, brak systematyki, trudność dotarcia. Szukam jakiegoś sposobu na to jak to poprawić.

W szczególności chodzi o:
* Potrzebny pomysł na podział działów - czy podzielić je jakoś tematycznie? Zaczyna być tak że w każdym dziale jest kilka stron wątków i te dalsze giną. W zasadzie można do nich dotrzeć tylko jeśli ktoś wpisze nazwisko do przeszukiwarki.

a także:
* Poprawienie postów (często są to dokumenty przetłumaczone OCR-em który nie jest całkiem dokładny). Trzeba poprawić literówki a także usunąć niepotrzebne podziały linii tak aby powstały bloki tekstu
* Poprawa tytułów - aby były bardziej adekwatne do treści, aby dawały pojęcie co jest w środku (np. tytuł "wspomnienia" jest niedobry, a tytuł "wspomnienia z Bochni 1845" jest dobry)
* Przeniesienie niektórych wątków do innych działów (np. te które faktycznie są notami biograficznymi, lub opisami miejscowości)
* Podział niektórych wątków na mniejsze - szczególnie tam gdzie część skanu książki jest notą biograficzną, część opowiadaniem, czyść monografią. Należało by to podzielić na osobne posty (można dodać wzajemne linki)
* Dodanie linków w postach do not (np. biograficznych), i w notach do tych postów - tak aby czytający podążali za tym i odnajdowali ciekawe materiały o których nie wiedzą.

Sugeruję, aby na jakiś czas wstrzymać się z dodawaniem nowych amteriłów a poświęcić trochę wysiłku na poprawę. Inaczej utoniemy w chaosie który się nam niedługo wytworzy.

Co o tym myślicie?

Odpowiedzi (10)

13.09.2009 11:54
Moje pierwsze wrażenie tak na gorąco.
Naprawdę zachodzi potrzeba podziału opowiadań na tematy.
Np.wątki rodzinne,historyczne,opisy miejscowości związene z rodzinami itp.
W opowiadanich zrobił się mały bałagan i podzielam Pana zdanie.
Proszę wskazać co mam poprawić co usunąć.
13.09.2009 14:01
Na razie się wspólnie naradźmy jak to wszystko ułożyć.
Przyznaje że nie przeczytałem wszystkich wątków - bo to sporo materiału, trudno mi jest więc je wszystkie podzielić, ogranąć. Dlatego chciałbym żebyśmy wszyscy wspólnie się zastanowili.
13.09.2009 14:31
No tak wiedzy w Portalu przybywa z każda chwilą więcej i więcej.
Widzimy i my konieczność zrobienia jakiegoś katalogu i wprowadzenia działów w Bibliotece,
ale faktycznie nikt nie może niczego na własną rękę bez uzgodnienia
bo się dopiero...narobi bałaganu
Myślę że jednak spadnie to wszystko na głowę Admina - ma wizję wzdłuż i wszerz

No a my naturalnie włączamy się w prace porządkowe, na cito ,.
każdy w odniesieniu do swoich postów bo jakoś go czuje i może... pamięta,
kładąc nacisk na przemyślane i zasygnalizowane przez Admina punkty
czyli:.
* Poprawienie postów
* Poprawienie tytułów
* Podzielenie niektórych wątków na mniejsze
* Dodanie linków w postach do not

straszna to praca
13.09.2009 15:00
Ja wiem że straszna praca - i aż nie śmiem o nią prosić
z drugiej strony wiem, że tylko w ten sposób Forum Herbarza będzie się wyróżniać na tle innych for, które mają sieczkę w każdym dziale. Na tamtych forach nikt nie ma ochoty prowadzić porządków merytorycznych, najwyżej automatyczne.

typowe zjawisko na wszystkich formach to że ktoś pisze wątek, a admin od razu go napomina "proszę nie tworzyć nowego wątku skoro jest stary o tej samej treści" - ale jak ktoś ma wiedzieć czy jest podobny wątek skoro wątków w każdym dziale jest 1000. Nas to niedługo czeka jeśli czegoś z tym nie zrobimy.

Wiecie Państwo jakie pisaliście wątki. P. Jerzy dał propozycję - i bardzo dziękuję. Może jeszcze jakieś sugestie....?
14.09.2009 00:57
W nawiązaniu do aktualnej debaty to
zrodził mi się taki pomysł.
- że może warto powzorować się na już funkcjonującym katalogu w "Bazie Zdjęć"
(no może nie dosłownie ).
Proszę pogłówkować może to byłby dobry układ, jakoś łatwy do przyswojenia i .... i korespondowałby
ze sobą w sposób naturalny
Proszę też pomysleć czy nie warto przewidzieć miejsca
-na zbiory metryczne (to może sprawa przyszłości ),
ale chyba od tego Portal nie ucieknie, tak wielkie jest zapotrzebowanie
-może też trzeba będzie wprowadzić miejsce wzajemna pomoc w tłumaczeniu dokumentów
14.09.2009 09:07
tłumaczenia - zastanawialiśmy się czy jest potrzeba wprowadzania takiego działu - skoro jest to na innych serwisach. Ale może faktycznie należało by zrobić.

dane metrykalne - z tym problem mają wszyscy, i każdy chce to jakoś ugryźć. Danych są miliony, nieraz niesamowicie trudne do odczytania, jest w Polsce kilka projektów które próbują to jakoś ugryźć. Minakowski spisuje małżeństwa, podobne są projekty poznański, pomorski, są dane żydowskie na osobnym serwisie (na ten projekt zostały wyasygnowane miliony dolarów), jeden z genealogicznych serwisów umożliwia wyszukiwanie w kilku projektach naraz, są wileńskie i niektóre litewskie księgi online, są wreszcie księgi kilku pojedynczych miejscowości - spisane przez zapaleńców. Poza tym jest jeszcze baza PRADZIAD - wykaz ksiąg metrykalnych w archiwach. ..hm..... wszystkich parafii było w dawnej Polsce kilkadziesiąt tysięcy.

Bardzo podoba mi się pomysł nawiązania podziałem tematycznym do Archiwum Zdjęć. Choć w sumie dwa główne działy już to mają -
Słownik Biograficzny - - Portrety osób
Słownik Miejsc - - Miejsca
Problemem pozostaje dalej sensowne ułożenie części artykułów i opowiadań.
14.09.2009 10:43
Dział "tłumaczenia" przygotowany - zobaczymy jak to zda rezultat
15.09.2009 18:11

Nie wiem też czy utworzone miejsce na "Tłumaczenia" będzie oblegane ale
- chyba to dobra sprawa że Dynamiczny wychodzi na przeciw !

Hmmmm .. jakoś nikt poza nami na razie nie daje głosu, nie dyskutuje, nie podpowiada
A ja ,w temacie akta metrykalne,…jeszcze swoje trzy grosze.

Jasne to ogromny , ambitny, drogi i luksusowy temat .
Ale w nawiązaniu do sondy http://www.genealogia.okiem.pl/sonda25.php
pt. „Serwis Herbarza byłby idealny gdyby”
w której to na dzień dzisiejszy blisko 55% wypowiada się za opcją...super potrzebą , posiadania przez Portal „bazy metrykalnej”.
pomyślałam skromniej!!!
* że może wydzielenie jednego miejsca gdzie byłyby przez wszystkich kierowane
- linki do ksiąg metrykalnych Online albo
- może ktoś zapalony porządkowaniem , skanowaniem starych ksiąg metrykalnych w małych parafiach
już takie dane posiada w swoich zbiorach i nie znalazł dotąd odpowiedniego miejsca by swoje zbiory umieścić,
tu właśnie miałby stworzoną szansę, albo może
- są osoby które mają na pewno dane skopiowane z mikrofilmów i może też zechcieli by się
jakoś nimi dzielić.
* widziałam w archiwach (nie naszych) fotografowanie przez genealogów amatorów ksiąg metrykalnych (bez wnoszenia opłat) to sposób i wielka szansa tworzenia takich baz danych w tym Portalu i może ktoś z użytkowników się tego też podejmie
To nie szkodzi że inne serwisy genealogiczne mają już swoje bazy takich danych.
Dobra „baza danych metrykalnych w Dynamicznym” może być przecież obok tamtych, albo z czasem konkurować z innymi.
Może jeszcze ktoś inny w tym temacie się wypowie ....
19.09.2009 15:51
Dane metrykalne

Wg mnie - będzie to miało sens - tylko jeśli będziemy mieć pomysł na lepszą organizację lub prezentację całości materiału. Łatwy, lepszy, porządniejszy sposób zbierenia danych, łatwa metoda dotarcia do danych - coś w tym stylu.

Pod-działy
A może by tak tworzyć działy w miarę potrzeb - podobnie jak w Bazie fotografii. Np. Można by utworzyć w Opowiadaniach działy Kresy, Litwa, Ukraina, Podróże .... jeśli jakieś opowiadanie będzie pasowało do kilku działów można zaznaczyć opcję "kopiuj" - wtedy post jest jednocześnie w dwóch (lub więcej) działach.
Takie rozwiązanie dawał by nam możliwość elastyczności i tworzenie różnorakich grup tematycznych w przyszłości.
20.09.2009 21:09
ad.1. Dobrze że się o tym myśli
ad.2. Podoba mi się. To na pewno dobry początek na porządek
A potem dalej, a potem nadejdą kolejne dobre pomysły