Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Guwernerzy-opiekunowie Adama Mickiewicza

24.12.2010 09:56
Witam Państwa.

Wiele tu napisano o Adamie i Rodzinie Mickiewiczów. Ja chciałbym poruszyć wątek, który mnie intryguje szczególnie ze względu na postać Szymona Miładowskiego...

Oto kilka cytatów z prac na temat Adama Mickiewicza:

„Adam Mickiewicz jako nauczyciel i pedagog” – 1999.
Str. 17
„... Znanym opiekunem Mickiewiczów od sierpnia 1808 roku był uczeń klasy piątej Antoni Sawicz, a po nim obowiązki dozorców pełnili Szymon Miładowski i Mateusz Rolcewicz...”

„Kronika życia i twórczości Mickiewicza: lata 1798-1824” t.1 – Stanisław Pigoń, 1957.
Str. 54
„1809 Nowogródek. Guwernerem Mickiewicza zostaje Szymon Miładowski. List Aleksandra Mickiewicza do M. Dmitrijewa. W: ‘Realia’, I 33. ‘Według Aleksandra Mickiewicza Miładowski był guwernerem w domu Mickiewicza przez rok, potem zastąpił go Mateusz Rolcewicz. Inne jednak źródło (Fr. Mickiewicz, 77) podaje, że mieszkał on w domu Mikołaja jeszcze zimą 1811-12 r.; prawdopodobnie nie zajmował się już wychowaniem synów Mikołaja, lecz pracował w palestrze.’”

„Mickiewicz i antyk” – Tadeusz Sinko, 1957.
Str. 21
„...wchodzący do salonu ks. Aleksandrowicz mówi: ‘Huczą a huczą jak pszczoły w ulu’.
Jakby na dany przez niego znak dziatwa (...) nagle wybiegła do apartamentu swojego, gdzie mieszkał ich przyjaciel i guwerner – szlachcic, Szymon Miładowski [oto nazwisko drugiego guwernera Adama], a teraz pierwszy mówca w szrankach sądownictwa powiatu.”
Str. 28
„Wspomniane lektury wieczorne odbywały się już w czasie pobytu Adama w szkole nowogrodzkiej i do słuchanych tam kursów odnoszą się rozprawiania Adama o naukach przyrodniczych i wynalazkach. Od niego uczył się ojciec, a jemu pomagali w naukach (najpierw elementarnych a potem gimnazjalnych) domowi guwernerzy, ostatnio szlachcic Szymon Miładowski, który w r. 1811 mieszkał w domu Mickiewiczów, przedtem dwaj inni (jeden z nich nazywał się Jankowski). Ojca stać było na ich opłacanie i ich pomocy należałoby przypisać błysk dumy pana Mikołaja, gdy w ‘Kalendarzyku politycznym’ na rok 1809 znalazł wydrukowane nazwiska Franciszka i Adama Mickiewiczów, rzekomo jako uczniów celujących w klasie III.”

Nie udało mi się jeszcze dotrzeć do bliższych informacji na temat Szymona M. Może ktoś z Państwa natknął się na jakieś wzmianki o nim?

Tak się złożyło, że mój Syn ma rówieśnika, przyjaciela "z podwórka", który nazywa się Jankowski. Niestety obu urwisom, w dobie komputerów, "nie leży" literatura i jak ja to mówię: "mają uczulenie na drukowane". Ale opowieść o guwernerach Adama Mickiewicza, którzy pomagali Adamowi w nauce zaintrygowała ich i spowodowała, że chociaż od czasu do czasu sięgają po książkę...

Pozdrawiam. Darek Miładowski

Odpowiedzi (1)

29.06.2013 22:04
Witam
Syn guwernera Stanisław wydał filomatów w czasach Wileńskich. To wersja pierwsza . To z mojej strony domniemanie bo w rodzinie mówiło się o Adamie Mickiewiczu, ale już Stanisławie J niewiele. Stanisław wymieniony jest w ,,Malwy na Lewandach'
w temacie Mickiewicz i aresztowanie młodzieży wileńskiej
pozdrawiam Jan Jankowski z Nowogródzkich.