19491. Mickiewicz coraz popularniejszy na Białorusi

Mickiewicz coraz popularniejszy na Białorusi

Postprzez Ludwik » 07.10.2012

Mickiewicz coraz popularniejszy na Białorusi


Z roku na rok do Muzeum Adama Mickiewicza przybywa coraz mniej turystów z Polski. Co roku w dworku autora „Pana Tadeusza” zjawia się 15 tysięcy turystów. Większość zwiedzających to Białorusini, którzy coraz częściej uważają Adama Mickiewicza za białoruskiego poetę.

Jak mówi dyrektorka nowogrodzkich muzeów, Tamara Wierszycka, z Polski przyjeżdża mniej zorganizowanych grup, mniej młodzieży, lecz pojawia się więcej turystów podróżujących w małych grupach. Przyjazd Polaków do małej ojczyzny Adama Mickiewicza utrudniają skomplikowane procedury wizowe oraz obowiązek meldowania się po przybyciu na Białoruś.

Coraz liczniej do Muzeum Adama Mickiewicza przybywają natomiast Białorusini. W Nowogródku krąży legenda, że znaleziono poematy Mickiewicza udowadniające, że pisał w języku białoruskim. Nie ma jednak na to dowodów.
Obywatele wschodniego sąsiada Polski nie zapominają o związkach z Wielkim Księstwem Litewskim i chętnie przyznają się do wielowiekowej spuścizny. Oprócz traktowania Mickiewicza jak narodowego poetę, białoruscy historycy przekonują, że Władysławowi Jagielle w bitwie pod Grunwaldem pomagali Białorusini. Tego typu stwierdzenia nie powinny dziwić Polaków, jeśli przyjmiemy, że większość ziem Wielkiego Księstwa Litewskiego zwanego potocznie Litwą to dzisiejsza Białoruś.
:ksiazka:
Bibliografia (spis)
Kresy.pl
Avatar użytkownika
Ludwik
Kreator Forum
Kreator Forum
Medale: 2
Nazwiska, książki (1) Wartościowy artykuł (1)

Powrót do Mickiewiczowie