27422. Figurka św. Antoniego

Historie zasłyszane, pamiętniki, legendy rodzinne. Z urwanych słów, z kilku strzępków opowieści, gdy się wsłuchasz wysnujesz obraz ich życia - zamglony, niewyraźny i jakiś taki bliski niezmiernie ...
* CO W DZIALE? - Opowiadania rodzinne, historie zasłyszane, fragmenty pamiętników, niepotwierdzone legendy, historie o duchach, historyjki o zwierzętach domowych, o pokojach, powozach, klombach kwiatowych w ogrodzie, figurkach itp. Wszystkie nawet drobne, beletrystyczne rodzinne zapisy z dawnych czasów. Opowiadania mogą mijać się z prawdą, być niesprawdzone, pisane stylem dowolnym.
* OPISY - Przy dłuższych opowiadaniach można na początku wprowadzić indeks osób, miejsc, lub wydarzeń.
* POMOC - Trudności proszę sygnalizować w dziale "Poradnia", na wszystkie odpowiemy, tworząc jednocześnie FAQ
* PISANIE - Bardzo prosimy umieszczać w tekście znaczniki do leksykonu, lub innych działów. np. znacznik [leks] odsyła do hasła w leksykonie. znacznik [leks=] prowadzi do hasła innego niż link (np. inna forma gramatyczna). Leksykon. Pozwoli to czytelnikom korzystać z szerzej informacji.

Figurka św. Antoniego

Postprzez kazan » 26.02.2015

Posyłam ją małemu Antosiowi wraz z następującym liścikiem, który opatruję datą Jego urodzin: 20 II 2015. Liścik jest trochę melancholijny, więc niech go Adresat przeczyta, kiedy będzie dużym Antonim.

To jest Antoni z Padwy, Twój imiennik i patron. Tę starą figurkę z cyny kupiła kiedyś na targu staroci moja śp. Matka, Zenona. Na jej pogrzebie byli Twoi rodzice: Jan i Natalia, spodziewający się już Ciebie, więc w pewnym sensie Ty również na nim byłeś. Cóż, tak to jest: jedni odchodzą, a na ich miejsce przychodzą drudzy! Chcę Ci powiedzieć, że wiadomość o Twoich narodzinach bardzo mnie ucieszyła, chociaż nie jestem Twoim krewnym. A jakże się cieszyła Twoja babcia, Dorota! Nie zapomnę, z jakim entuzjazmem mówiła przez telefon: „duży chłopak, zdrowy, dostał dziesięć punktów...”. Powiedziała mi też, że wkrótce masz wyjechać do dalekiego kraju, gdzie Twój tatuś zostanie konsulem. Zrobiło to na mnie duże wrażenie: ho, ho, zacząć podróżować w tak młodym wieku.... Kiedy dojdziesz do dorosłości, mnie już może nie być na świecie. Ale pozostanie ta figurka, która pewnie, jak gdyby nigdy nic, będzie sobie spoczywała w tym zielonym pudełeczku. Nie pożałuj dla niej miejsca na dnie szuflady!
kazan
Zaawansowany
Zaawansowany

Piękne zdanie

Postprzez kazan » 04.03.2015

Właśnie dostałem list, w którym rodzice Antosia dziękują mi za figurkę. Choć nie wypada mi go cytować w całości, mogę jednak przytoczyć jego krótki fragment. Pisze Jan o swoim synku:

"Na razie głównie je i śpi, ale ja widzę w nim już pierwsze zaczątki duszy artystycznej i wrażliwości na piękno - na twarz Natalii reaguje uśmiechem, a na moją płaczem".

To piękne zdanie: dowcipne, a zarazem wzruszające, bo wyraża uczucie i do dziecka, i do żony.
kazan
Zaawansowany
Zaawansowany

Powrót do Opowiadania