28444. Jakubkowice - wypadki z 1846 roku

Historie zasłyszane, pamiętniki, legendy rodzinne. Z urwanych słów, z kilku strzępków opowieści, gdy się wsłuchasz wysnujesz obraz ich życia - zamglony, niewyraźny i jakiś taki bliski niezmiernie ...
* CO W DZIALE? - Opowiadania rodzinne, historie zasłyszane, fragmenty pamiętników, niepotwierdzone legendy, historie o duchach, historyjki o zwierzętach domowych, o pokojach, powozach, klombach kwiatowych w ogrodzie, figurkach itp. Wszystkie nawet drobne, beletrystyczne rodzinne zapisy z dawnych czasów. Opowiadania mogą mijać się z prawdą, być niesprawdzone, pisane stylem dowolnym.
* OPISY - Przy dłuższych opowiadaniach można na początku wprowadzić indeks osób, miejsc, lub wydarzeń.
* POMOC - Trudności proszę sygnalizować w dziale "Poradnia", na wszystkie odpowiemy, tworząc jednocześnie FAQ
* PISANIE - Bardzo prosimy umieszczać w tekście znaczniki do leksykonu, lub innych działów. np. znacznik [leks] odsyła do hasła w leksykonie. znacznik [leks=] prowadzi do hasła innego niż link (np. inna forma gramatyczna). Leksykon. Pozwoli to czytelnikom korzystać z szerzej informacji.

Jakubkowice - wypadki z 1846 roku

Postprzez Marcin » 22.10.2015

Dnia 22 lutego (1846) przyszli chłopi ze Stańkowej, aby zamówić mszę św. a przy okazji zrewidować kościół, poszukując tam szlachty. (...) 24 lutego ksiądz dowiedział się, że okoliczne dwory zostały obrabowane. Tłum chłopów uderzył na szlachtę w Michalczowej, dziedzice - Jankowski i Jurkowski schronili się wtedy u proboszcza Gabryjelskiego. Tłum obrabował folwark w Łącznym a następnie ruszył w kierunku dworu łososińskiego. W nocy spłonął dworski młyn. Rano chłopi zebrali się przed kościołem (...) celem obrabowania go, ale ksiądz go zamknął. Skończyło się na zrabowaniu tutejszego dworu. Przed godz. 16.oo koło kościoła zgromadziło się około 100 osób z Wojciechem Grzybem, chcąc przeszukać świątynię. Ksiądz i kucharz uzbrojeni w strzelby zagrozili, że jeśli ktokolwiek uczyni najmniejsze zło, tego zastrzelą. Wówczas tłum się rozszedł, a służba plebani złapała przywódcę, który został w dniu następnym wydany strażnikom. W sobotę 28 lutego przybyli chłopi z Iwkowej (...),którzy wybrali spośród siebie 6 przedstawicieli, aby przeszukać kościół /czy nie ma w nim szlachty/. Zabrali wówczas ze sobą pełnomocnika P. Pleszewskiego a następnego dnia ekonoma i pisarza. Jednego z nich zabili w Iwkowej. Po tych wydarzeniach nastąpił spokój, ale gdy przybyła komisja z pismem zabraniającym rozbojów, chłopi zbuntowali się znowu. Schwytanych ludzi chcieli prowadzić do Bochni, ale zostali zatrzymani przez wojsko /austriackie/.

Bibliografia (spis)
Kronika Parafii w Jakubkowicach - Liber Memorabilium pro Ecclesie parrchiati Jakóbkovicensi incypliendo ab Anno domini 1830 Coscriptus a Dominico Tichy,presbytero Saculari Dieccesano Tarnoviensi ad Anno sciperiore Parocho at Prectori Ecclesia suprafatae, s.nlb


:arrow: Jakubkowice
"Ateizm - to uparta wiara w bezsensowność wierzenia"
Avatar użytkownika
Marcin
Administrator
Administrator
Lokalizacja: Kraków
Medale: 1
Pomoc techniczna (1)
Imię i nazwisko: Marcin Niewalda

Powrót do Opowiadania