28937. Rodzina Machników -koniec XVIII/XIX w

Historie zasłyszane, pamiętniki, legendy rodzinne. Z urwanych słów, z kilku strzępków opowieści, gdy się wsłuchasz wysnujesz obraz ich życia - zamglony, niewyraźny i jakiś taki bliski niezmiernie ...
* CO W DZIALE? - Opowiadania rodzinne, historie zasłyszane, fragmenty pamiętników, niepotwierdzone legendy, historie o duchach, historyjki o zwierzętach domowych, o pokojach, powozach, klombach kwiatowych w ogrodzie, figurkach itp. Wszystkie nawet drobne, beletrystyczne rodzinne zapisy z dawnych czasów. Opowiadania mogą mijać się z prawdą, być niesprawdzone, pisane stylem dowolnym.
* OPISY - Przy dłuższych opowiadaniach można na początku wprowadzić indeks osób, miejsc, lub wydarzeń.
* POMOC - Trudności proszę sygnalizować w dziale "Poradnia", na wszystkie odpowiemy, tworząc jednocześnie FAQ
* PISANIE - Bardzo prosimy umieszczać w tekście znaczniki do leksykonu, lub innych działów. np. znacznik [leks] odsyła do hasła w leksykonie. znacznik [leks=] prowadzi do hasła innego niż link (np. inna forma gramatyczna). Leksykon. Pozwoli to czytelnikom korzystać z szerzej informacji.

Rodzina Machników -koniec XVIII/XIX w

Postprzez piekarka52 » 24.01.2016

"Parafia Kozłów jest już odnotowana w źródłach z 1442 r., ale zapewne powstała wcześniej – w XIV w. Pierwszy kościół był drewniany. W 1515 r. zbudowano kościół murowany w stylu gotyckim, splądrowany i sprofanowany w czasach reformacji. Wówczas samodzielna parafia przestała istnieć – wcielono ją do Małogoszcza. W 1644 r. kościół został rozbudowany i odnowiony z fundacji Piotra Tęgoborskiego. Konsekrował go w 1648 r. Mikołaj Świderski, sufragan, kanonik i oficjał chełmski. Wówczas świątynia otrzymała tytuł Narodzenia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja."
Jakie były losy mojej rodziny ze strony Taty w tym czasie, trudno mi powiedzieć. Pierwsze zapiski urodzin, ślubów, zgonów odnalazłam z 1790 r. Wówczas urodził się mój pradziad Józef Machnik. Korzenie rodziny prowadzą do miejscowości Lipno, ale muszę te informacje jeszcze zweryfikować. Był prawdopodobnie chłopem. Ożenił się z piękną dziewczyną, pochodzącą również z Kozłowa, Teresą Młynarczyk (1790-11.12.1857r.). Zamieszkali w domu nr 12. Jak mogło wyglądać ich życie? Jedynie z porównywalnych źródeł historycznych tego terenu, można je sobie wyobrazić. Uprawiali ziemię przynależącą do Kościoła, być może do jakiegoś właściciela. Wstawali rano, a rytm ich życia wyznaczały pory roku i dnia. Ich pierworodny Marcin urodził się w 1825 r. 23.12.1830 r urodził im się drugi syn. Zapewne ze względu na zbliżającą się Wigilię, dali mu na imię Adam. Z odnalezionych dokumentów wynika, że w 1834 r na świat przychodzi następny chłopiec - Szymon, który niestety umiera w 1840 r. O innym potomstwie niestety nie znalazłam informacji. Znając jedynie wygląd obecny wioski, mogę przypuszczać, że dzieci od wczesnych lat pomagały rodzicom w gospodarstwie, pasąc gęsi, a później krowę
(jeżeli takową posiadali). Rok 1830 był dla Polski ważnym wydarzeniem. Mimo że powstanie listopadowe wybuchło w Warszawie, objęło ono również Kielce.
piekarka52
Aktywny Animator
Aktywny Animator

Re: Rodzina Machników -koniec XVIII/XIX w

Postprzez piekarka52 » 29.10.2016

Nie znalazłam informacji, czy któryś z moich przodków brał udział w jakimś powstaniu - listopadowym czy styczniowym. Adam Machnik (1830-1903) ożenił się w 1866 r z Antoniną zd. Salader. Mieli 7 dzieci. Ignacy (1874-?) był drugim z kolei dzieckiem.
piekarka52
Aktywny Animator
Aktywny Animator


Powrót do Opowiadania