Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

List do Adama Sołtana nr. 34

29.03.2008 14:23
List 34
Zygmunta Krasińskiego do Adama Sołtana
[Wiedeń, 23 grudnia 1836]

[blok][imglewa]https://genealogia.okiem.pl/foto2/albums/userpics/10001/thumb_Zygmunt_Krasinski.jpg

Mój Drogi Adamie! Jutro Twoje imieniny, pojutrze święta, za dni dziesięć rok 1837, przyjm moje życzenia; niech Ci ten rok będzie lepszym od poprzedniego, w którym tylu kochanych straciłeś, niech Ci jedną ukochaną przyprowadzi, Marią Twoją której portret oddany został Twój, jej zaś miniatury co dzień tu oczekuję. Matka żadnych przeszkód nie robi; czytałem jej list, w którym każe pannie Szadurskiej, by na żądanie księży, bez zapytania dalszego się jej, Marią wypuścić. Idzie więc już o paszport i o guwernantkę, bo księżna pragnie, by była przy niej w Rzymie guwernantka, zaś niezawodnie z początkiem wiosny przybędzie do niej do Wiednia Maria. Do księcia Radziwiłła pisze o paszport w tych dniach .
Drobnostki tu załączone przyjm jako nieme sylaby tych słów żyjących, które bym Tobie powiedział, gdybym był przy Tobie, ale na wyrażenie uścisku, którym bym Ci uścisnął, nie mam znaku żadnego prócz słów; „kocham Cię szczerze i życzę Ci wszystkich błogosławieństw boskich”.
Daniel[ewicz] i Sauvan załączają życzenia szczere i serdeczne. Drogi mój Adamie, niech rok ten zeszle na groby, wśród których stoisz dzisiaj, choć promieni kilka pociechy, niech ta jedna róża, którą Ci losy zostawiły, wejdzie na ich czarnych krepach. Kończę długim uściskiem, lepszym od słów tysiąca.

1836, 23 decembra (wilia), Wiedeń
[Adres :] A Monsieur/ Monsieur la Comte/ Adam Sołtan / a Rome.