Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Stefan Giebułtowski - wyjątki

18.08.2021 18:32
Stefan GiebułtowskiW stosunkach z rówieśnikami, mały Jaś /Jan Matejko/ był przyjacielskim, będąc w szkołach, już zapoznał się z małym Stefanem Giebułtowskim, towarzyszem tegoż samego naukowego zakładu, do którego chodzili. Znajomość ta zmieniła się w przyjaźń, tak że się często nie tylko odwiedzali wzajemnie, lecz nawet gdy mały Stefan, wraz z rodzicami do Wiśnicza na święta wyjeżdżał, to razem i mały Jaś tam się zabierał. Stefan Giebułtowski miał bowiem w Wiśniczu, dwie rodzone siostry swoje, z których jedna starsza, była zamężna za notaryuszem Serafińskim, a druga panna Teodora, jako młodziutka panienka tamże mieszkała. Wycieczki do Wiśnicza powtarzały się często, a były one w następstwach swoich tak ważne, że z nich się wysnuło, nowe pasmo niezwykłych zdarzeń, które w całem życiu wielkiego artysty naszego, miało w swej treści największe znaczenie!
[Gorzkowski Marian, Jan Matejko : epoka lat jego najmłodszych : wyjątki z dziennika prowadzonego w ciągu lat 17, wyd. 1895 - na podstawie listu Marii Golichowskiej]

Matejko od dzieciństwa był znany i lubiony w domu państwa Giebułtowskich. Z młodszym ich synem chodził do jednej klasy, zaprzyjaźnił się ze starszym. Na wakacye zwykle jeździł do nich do Wiśnicza. Ztąd przywiązanie i do tego miejsca, pełnego wspomnień, w których łączyły się dobre chwile i ludzie szczerze kochani. Dom składał się z dwojga rodziców, dwóch córek, z których jedna już zamężna za Antonim Serafińskim notaryuszem, a druga, znacznie młodsza, miała z czasem zostać żoną Matejki, i z dwóch synów. Z tych starszy, Stanisław, był klerykiem w seminaryum tarnowskiem, i był, zdaniem tych, co go znali, młodzieńcem bardzo myślącym i bardzo wykształconym. Ci, którzy pamiętają Matejkę w tych latach, twierdzą, że ten przyjaciel wywarł na niego wpływ bardzo korzystny— mianowicie, że swoją rozmową i obszernemi wiadomościami uzupełnił naukę, oczywiście nie systematyczną, młodego malarza. Do niego to pisuje uczeń Szkoły Sztuk Pięknych.
[Tarnowski Stanisław, Matejko, wyd. 1897]

Przyp: Jan Matejko ożenił się z siostrą Stefana - Joanną w 1852 roku. Stefan zaś zginął w Powstaniu Styczniowym w bitwie miechowskiej.
Genealogia Giebułtowskich