Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Władysław Nehrebecki

8.07.2022 23:23
Z kuferka prababci cz. VI

Opowiadanie z książki z serii "Z kuferka prababci" - cz. VI
Rok wydania 2020
Autorami są dzieci z Borysławia na Ukrainie
Wydanie sfinansowane przez Fundację "Orlen"

Z kuferka prababci - o projekcie i spis wszystkich numerów.

Władysław Nehrebecki

Autor: Sniżana Sztereb

Władysław Nehrebecki, jak i wielu borysławiaków, chodził do szkoły średniej w Drohobyczu, gdzie później ukończył Szkołę Techniczną. Pracował w Eksperementalnym Studiu Filmów Rysunkowych w Katowicach, gdzie miał spore osiągnięcia. Minęło trochę czasu i już był jednym ze współzałożycieli Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej.
Jego twórczym debiutem był film "Traktor A-1" nakręcony w 1949 r. Oprócz tego zrealizował razem z Wacławem Wajserem dużo filmów seryjnych o profesorze Filutku. Bardzo popularnym poza Polską był film o Bolku i Lolku. W 1977 roku razem ze Stanisławem Dülzem realizował pełnometrażowy film animowany "Wielka podróż Bolka i Lolka".
Na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Mar del Plata w Argentynie jego film "Turniej" z 1959r. zdobył I nagrodę w kategorii filmów krótkometrażowych. Techniką wycinankową w 1961 r. został zrealizowany pierwszy polski film animowany "Za borem, za lasem". Za niego otrzymał kilka nagród; między innymi na Ogólnopolskim Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Krakowie – Złotego Smoka, na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Folklorystycznych w Sienie we Włoszech – nagrodę specjalną.
Oprócz filmów krótkometrażowych zrealizował pierwszy w Polsce film szerokoekranowy, który był wykonany techniką rysunku. Władysław Nehrebecki był wielokrotnie nagradzany. Oto jego międzynarodowe nagrody: na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Bergamo we Włoszech – dyplom honorowy; „Brązowego Trzewiczka" na Międzynarodowym Festiwalu Filmów dla dzieci i młodzieży w Gottwaldowie w Czechosłowacji; wyróżnienie na Międzynarodowym Festiwalu Filmym w La Fergueras w Hiszpanii. W 1978 roku twórczość niespodzianie się przerwała z powodu śmierci.