Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Polska Szkoła Wirtualna na Litwie

9.07.2022 08:05
Z kuferka prababci cz. VII

Opowiadanie z książki z serii "Z kuferka prababci" - cz. VII
"Droga do wolności - historie przodków, którzy walczyli o wolność Polski"
Rok wydania 2021
Autorami są dzieci z Wileńszczyzny
Wydanie sfinansowane przez Ambasadę Rzeczypospolitej Polskiej w Wilnie

Z kuferka prababci - o projekcie i spis wszystkich numerów.

Polska Szkoła Wirtualna na Litwie

Informacja dodatkowa o realizacji wydawnictwa
dn. 30 grudnia, 2021 r. Wilno, Litwa

Grupa społeczna na Facebooku „Polska Szkoła Wirtualna na Litwie” została założona 15 marca, 2020 r., dzień przed rozpoczęciem kwarantanny z powodu koronawirusa Covid-19.
Pierwszy wpis, zachęcający do udziału w działaniach szkoły został opublikowany w grupie przez założycielkę Annę Pawiłowicz-Janczys.
Pomysł był prosty i bardzo trafny, ponieważ już w pierwszym dniu działania grupy ponad 200 nauczycieli różnych przedmiotów oraz ci, którym zależało i nadal zależy na polskim szkolnictwie na Litwie aktywnie zaczęło się dzielić pomysłami na temat jak ma działać szkoła na odległość. Cieszy to, że nauczyciele nadal udostępniają aktualne informacje, dzielą się swoimi pomysłami na urozmaicenie lekcji i życia w szkole.
Na dzień 30 grudnia 2021 r. grupa liczy ponad 3000 członków. Są to nauczyciele, przedstawiciele dyrekcji szkół, rodzice, uczniowie. Do grupy należą nie tylko nauczyciele z polskich szkół na Litwie, ale również z Macierzy i z innych krajów, w których działają polonijne szkoły.
Trudno by było zarządzać i monitorować grupą w pojedynkę, dlatego do moderacji grupy dołączyły miłe i wspaniałe osoby: Irena Korwiel, Alina Narkiewicz oraz Christina Masalska.

Oto, co mówią o sobie i grupie „Polska Szkoła Wirtualna na Litwie”
Alina Narkiewicz: „Obecnie pracuję w Progimnazjum im. Jana Pawła II w Wilnie. Jestem osobą twórczą, aktywną, otwartą na nowe metody i sposoby pracy. Dążę, aby lekcje były ciekawe, staram się uczniów zaciekawić nauką oraz zachęcam do uczenia się. Czym jest dla mnie Grupa „Polska Szkoła Wirtualna na Litwie”? Jest dla mnie dobrą przygodą i frajdą, drogą w nieznane, a także pracą i wyzwaniem, polegającym przede wszystkim na odpowiedzialności i współpracy”.

Irena Korwiel: „Jestem starszym nauczycielem nauczania początkowego, pracuję w Szkole Podstawowej im. Czesława Miłosza w Pakienie w rejonie wileńskim. Co dla mnie oznacza być moderatorem grupy? Osobiście czerpię radość z zaczynania, tworzenia i dawania. Tu, w grupie poznaję inne osoby z tymi samymi problemami czy zainteresowaniami, czuję wspólnotę. W życiu posługuje się mottem: „Nie błądzi tylko ten, kto nic nie robi””.

Christina Masalska: „Jestem nauczycielem metodykiem historii. Pracuję w Gimnazjum im. św. Rafała Kalinowskiego w Niemieżu w rejonie wileńskim. Jestem wesołą, aktywną i pełną pomysłów osobowością. Moim
mottem jest ,,W każdej sytuacji zostać człowiekiem” oraz „Więcej dawać niż brać” – i tym się kieruję w swoim życiu. Obowiązki w grupie są tym doświadczeniem, które mnie wzbogacają duchowo i przynoszą wiele satysfakcji. Zawsze idę do przodu, podejmując za każdym razem nowe wyzwania
”.
Anna Pawiłowicz-Janczys: „Mam za sobą 15-letnie doświadczenie pracy w szkole na Wileńszczyźnie, jako nauczycielka biologii i pedagog specjalny. Obecnie pracuję w Narodowej Agencji Oświaty na Litwie. Zależy mi na „Wirtualnej Szkole Polskiej na Litwie” i mam nadzieję, że założona grupa będzie nadal łączyć osoby, które również mają pasję kształcenia młodzieży w języku polskim, ale i na promowaniu jakościowego, kreatywnego i innowacyjnego nauczania w języku polskim. Moim mottem jest cytat św. Augustyna „Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą”.

Działamy prawie dwa lata. Grupa dobrze funkcjonuje również jako wirtualne centrum kulturalno-rozrywkowe. W sytuacji, kiedy pandemia koronawirusa dosłownie ograniczyła nasze życie społeczne, w grupie pojawiła się możliwość oddziaływania na środowisko polskie na Litwie.
Bez potrzeby wychodzenia z domu w grupie nauczyciele, rodzice, uczniowie brali i biorą czynny udział w różnego rodzaju działaniach kulturalnych. Np. wystawa poświęcona Dniu Polonii i Polaków za Granicą, Konstytucji 3 Maja, Dniu Matki, Dniu Ojca.
Grupa dała także możliwość nawiązania kontaktu z Polakami na całym świecie. Jeżeli wcześniej nasz codzienny kontakt ograniczał się tylko i wyłącznie do osób z Litwy oraz Polski, rzadziej Polaków spoza granic Unii Europejskiej, to teraz w tej samej chwili możemy nawiązać kontakt z naszymi rodakami ze Stanów Zjednoczonych Ameryki, Kazachstanu, czy nawet Australii. To wszystko tylko potwierdza, że polska społeczność trzyma się razem, chce na różne sposoby zachować swoją tożsamość, mentalność, kulturę i tradycje.
Kierujemy słowa wdzięczności dla Fundacji Odtworzeniowej Dziedzictwa Narodowego, portalu "Genealogia Polaków”, reprezentowanego przez pana Jerzego Rajpolta. To właśnie dzięki serdeczności pana Jerzego zwycięscy organizowanych konkursów mogą się cieszyć nagrodami.
Serdecznie zapraszamy, aby dołączyć się do grupy „Polska Szkoła Wirtualna na Litwie” na Facebooku i być razem z nami.