Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Cud na Podolu

1.04.2010 17:47
Warto wspomnieć, że na przełomie czerwca i lipca 1941 r., w czasie, gdy sowieci zaczęli wycofywać się, w kościele w Niżborgu Szlacheckim na oknach zaczęły ukazywać się różne postaci biblijne - Chrystus Ukrzyżowany, Matka Boska i inne.
Ludzie z daleka przychodzili oglądać i uznawali to za cud. Sowieci rozpędzali ludzi, okna zamalowywali smołą, lecz po zmyciu smoły, obrazy były jeszcze bardziej widoczne. Z Czabarówki również wiele osób chodziło oglądać to zjawisko. Nie wiem jak długo to trwało.

W 1944 r. lub w 1945 r. takie same zjawisko miało miejsce również w kościele w Czabarówce i w kilku innych miejscowościach na Kresach.

Bibliografia

Wieś Kresowa. Czabarówka i sąsiedzi, t. 6

Komentarze (1)

21.09.2013 18:16
Potwierdzam to , co napisał genarch. Moja mama miała w 1941roku 9 lat. Często opowiadała o tym zdarzeniu. Do dzisiaj żałuję , że nie słuchałem jej uważnie . Napiszę co pamiętam. Była wtedy w Niżborku w szkole jako 9 letnia dziewczynka, siedziała w jednej ławce podobno z Żydówką. I Właśnie to ta Żydówka
pierwsza zobaczyła pojawiające się na oknach postacie biblijne. Z tego co pamiętam to miało to miejsce na oknach szkoły , a być może zobaczyła te
postaci na oknach kościoła - zakładam , że szkoła była w pobliżu.
Powstało wtedy wielkie zamieszanie. Dzieci zostały wypuszczone ze szkoły. Na to miejsce ściągały przez jakiś okres rzesze ludzi . Rosjanie byli skonsternowani, zamalowywali okna wapnem lub jakąś biała farbą , ale lecz wtedy wizerunki te były jeszcze bardziej widoczne . Podobno w końcu powybijali szyby . Ciekawy temat , być może ktoś ma jeszcze jakieś informację . Później po latach , słyszałem , że zjawisko to zapowiadało ciężkie czasy na tych ziemiach : pogromy , wielki głód, wysiedlenia.