Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Najstarsza żeńska szkoła średnia w Warszawie

16.11.2008 13:48
[blok]Początki Szkoły sięgają roku 1874, kiedy to 3 września nastąpiło urzędowe otwarcie prywatnej Pensji żeńskiej Jadwigi Sikorskiej. Początkowo czteroklasowa Pensja miała siedzibę przy ulicy Marszałkowskiej 153. W pierwszym roku nauczania przyjęto do niej 64 uczennice reprezentujące różne stany społeczne i wyznania. W miarę uzyskiwanych zezwoleń Pensji przybywało klas i uczennic. W roku szkolnym 1917/1918 była to już szkoła ośmioklasowa.
Od początku istnienia Pensja zyskała opinię znakomitej szkoły. Mimo groźby prześladowań, bez zezwolenia władz, wykładano nauki społeczne, przyrodnicze, historię, geografię i literaturę polską. Znakomitymi wykładowcami byli późniejsi profesorowie wyższych uczelni, m.in.: Bronisław Chlebowski – historyk, Piotr Chmielowski – historyk literatury, Władysław Smoleński – wybitny znawca historii Polski, Stanisław Kalinowski – fizyk, Ludwik Szperl – chemik, późniejszy rektor Politechniki Warszawskiej,. W dbałości o rozwój intelektualny uczennic zapraszano wybitnych prelegentów: Wacława Nałkowskiego, Ludwika Krzywickiego, Aleksandra Świętochowskiego i in. Uzupełnieniem lekcji były wycieczki plenerowe i codzienne spacery.
Panująca w szkole atmosfera tolerancji religijnej oraz dbałość o wszechstronny rozwój uczennic w duchu polskości sprawiły, że Pensja Jadwigi Sikorskiej należała do najlepszych w kraju. W ciągu 44 lat przewinęło się przez nią 3000 uczennic. Najwybitniejszą z nich była późniejsza dwukrotna noblistka Maria Skłodowska – Curie.
Aktm z dnia 7 sierpnia 1918 roku Jadwiga Sikorska przekazała szkołę na własność Państwu Polskiemu. Odtąd było to Państwowe Gimnazjum Żeńskie im. Królowej Jadwigi. W 1924 roku zostało ono przeniesione z ulicy Królewskiej do nowego gmachy przy placu Trzech Krzyży. Po reformie z 1934 roku szkole nadano nazwę X Gimnazjum i Liceum Królowej Jadwigi. II wojna światowa nie przerwała działalności szkoły. Dziewczęta pobierały naukę na tajnych kompletach organizowanych od 1 grudnia 1939 roku. Wówczas wydano 250 matur wojennych. Dziś tradycje te kontynuuje X Liceum Ogólnokształcące im. Królowej Jadwigi w Warszawie.

źródła: xlowaw.x.pl , wikipedia.org