Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

herb rodziny Nieczaj

28.04.2008 16:09
[imgprawa]http://www.genealogia.okiem.pl/foto/herby/nieczaj.gif[blok]Wszystkie źródła od średniowiecznych uwzględniają nazwisko Nieczaj w herbie Pobóg są to:
- Kodex Lyncennich,
- kodeks Bergshammar,
- Klejnoty Jana Długosza.
(zob. Herbarze)
Z pomocą publikacji miedzy innymi Stefana Głogowskiego z Bytomia udało się ustalić, iż kilka wersji pisowni nazwiska Nieczaj/ Neczaj są pochodną rozproszenia "herbowych" na terenach kresów wschodnich dawnej Rzeczpospolitej - co prawdopodobnie zostało zapoczątkowane "adopcją" przez Herbowych Korony szlachty z ziem Litwy i ziemi Ruskiej po Unii Polski z Litwą -opisane działania miedzy innymi udokumentowane przez Jana Długosza.

Hipoteza Tadeusza Gajla o istnieniu osobnego herbu Nieczaj dla nazwiska Neczaj wydaje się nie mieć dostatecznego potwierdzenia w innych materiałach z epoki powstania czy też we wcześniejszych źródłach historycznych. Podobnie błędem wydaje się być kojarzenie tej nazwy z herbem Nieczuja (Wikipedia).

Wszystkie wymienione powyżej źródła historyczne potwierdzają przynależność nazwiska Nieczaj /Neczaj do herbu Pobóg/Pobodze, jak również potwierdzają one przynależność niektórych rodzin kozackich i węgierskich = sprawdzić można też historyczną dokumentację zgromadzoną przez Henryka Sienkiewicza i jego szczegółowe opisy z nazwiskami Atamanów i korzeni kozackich przed bitwami w Korsuniu i pod Żółtymi Wodami w "Ogniem i Mieczem".

Znana jest natomiast niechlubna historia najnowsza, gdy w okresie stalinowskim, to jest w latach 1948-1953 część rodziny Nieczaj przesiedlona z terenów utraconych po wojnie polsko-bolszewickiej w 1920r została brutalnie zmuszona do profanacji nazwiska przez władze komunistyczne na Nyczaj -tak, aby odciąć Ludzi od jakichkolwiek korzeni = po prostu WYNARODOWIĆ!!! = Fakty są w moim posiadaniu oraz Rodziny = jestem wnuczką Antoniego Nieczaja, który został brutalnie zmuszony do zmiany pisowni nazwiska na Nyczaj wraz ze swoją Rodziną, co było warunkiem otrzymania przez niego JAKIEJKOLWIEK pracy w państwowych zakładach produkcyjnych. Dziadkowie w tamtym czasie mieli 5 dzieci oraz Rodziców mojej Babci na utrzymaniu, gdyż ci jako przymusowi emigranci z Galicjii pracujący w prywatnym majątku przedwojennego właściciela majątku ziemskiego w Łubiu nie mieli żadnych (!!!) szans na własną emeryturę -a ceną jej uzyskania było właśnie WYMUSZANIE NA TYCH LUDZIACH przekręcania nazwisk herbowych w dokumentach tożsamości ich samych oraz ich Dzieci...

nad. Iwona M. Białek - Gliwice.

Komentarze (6)

15.03.2010 15:29
Dear Marcin!

I try to research Nieczaj genealogy. According new studies of Nieczaj genealogy this family was known in Lithuanian principality in the begining of 16th century.
You mentioned a Stefan Głogowski's publication about Nieczaj coat of arms. May be this publication include a information about the Nieczaj's roots.
How can I get Stefan Głogowski's text? Thank you.

Sincerely yours, Szigona.

tłumaczenie automatyczne:
"Staram się prowadzić badania genealogiczne Nieczaj. Według nowych badań genealogicznych nad herbem Nieczaj , herb tej rodziny był znany w Księstwie Litewskim na początku 16 wieku.
Wspomniała Pani o publikacji Stefana Głogowskiego o herbie Nieczaj. Może być to publikacja zawiera informacje na temat korzeni Nieczajów
Jak mogę uzyskać tekst Stefana Głogowskiego?
Dziękuję."
19.03.2010 17:03

Herb Nieczajów wedle t.zw. “Compendium” ks. Kojałowicza, herbarza ułożonego w poł. XVII w.
4.04.2010 02:10
Własny herb Nieczajow pokazany według Wijuk-Kojałowicza autora XVII wieka.
Herb Nieczajow jest Pobóg odmieny według Kacpera Nieseckiego (XVIII wiek).
4.04.2010 02:16
Dear Admin!

Tell me please, how can I connect with Iwona M. Białek from Gliwice author of first post about Nieczaj's.

Sincerely yours, Szigona.
27.04.2010 13:36
Szigona, czy masz jakikolwiek związek z rodziną Nieczaj/Neczaj?
Możesz się ze mną skontaktować?
20.05.2010 15:06
Publikacja Stefana Głogowskiego -herbarz w odcinkach był drukowany ok 4-5 lat temu na łamach Dziennika Zachodniego. Nie jestem pewna, czy był to druk w odcinkach opracowania, które istniało już wówczas w formie wydawnictwa=książki, czy tez później zostało opublikowane.
I. Białek,