19307. Abramowicz Bronisław

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

Abramowicz Bronisław

Postprzez wanka » 22.09.2012


Bronisław Abramowicz (ur. 1837 w Załuchowie, zm. 1912 w Krakowie)
  – polski malarz.
  W latach 1858–1861 studiował w Szkole Sztuk Pięknych w Warszawie. Kontynuował studia malarskie w akademiach sztuk pięknych w Monachium i w Wiedniu. Studia ukończył w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie u Jana Matejki.
  W 1863 uczestniczył w powstaniu styczniowym jako adiutant generała Mariana Langiewicza[1].
  Malował obrazy historyczne, rodzajowe, sceny myśliwskie i portrety, m.in. króla bawarskiego Ludwika III (1867).
  Od 1868 uczestniczył w wystawach w Krakowie. Za obraz Uczta u Wierzynka (1876) został członkiem-korespondentem wiedeńskiego Kunstverein. W 1883 ofiarował ten obraz Muzeum Narodowemu w Krakowie.
  Zajmował się głównie renowacją dzieł sztuki dawnej w kościołach krakowskich.
[pl.wikipedia.org] powstańcy styczniowi

1837 – 1912)
powstaniec styczniowy, malarz
Ur. w Załuchowie na Wołyniu w rodzinie szlacheckiej. W latach 1858-1861 studiował malarstwo w Szkole Sztuk Pięknych w Warszawie. Brał udział w ówczesnych manifestacjach patriotycznych. Nazajutrz po wprowadzeniu stanu wojennego, 16 X 1861 brał udział w nabożeństwie w katedrze św. Jana w rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki; aresztowany i osadzony w X Pawilonie. Komisja śledcza obwiniała go też o udział w zbiórkach funduszy na cele patriotyczne. Po krótkim czasie decyzją komisji został zwolniony. W 1863 r. brał udział w powstaniu styczniowym. M.in. był adiutantem gen. Mariana Langiewicza. Po upadku powstania przebywał na emigracji, studiując malarstwo w Akademiach Monachijskiej, a następnie Wiedeńskiej, którą ukończył z wyróżnieniem. Potem przeniósł się do Krakowa, gdzie w Szkole Sztuk Pięknych studiował kompozycję u Jana Matejki. Malował obrazy o tematyce historycznej, rodzajowej oraz portrety; był m.in. autorem portretu króla bawarskiego Ludwika II. Swoje prace wystawiał najczęściej w Krakowie. Jego najbardziej znany obraz to „Uczta u Wierzynka” namalowana w 1876 r., podarowana przez artystę w 1883 Muzeum Narodowemu w Krakowie. Zajmował się również konserwacją dzieł sztuki, m.in. odnowił części figuralne stall w krakowskim kościele św. Idziego oraz cudowny obraz Matki Boskiej Bolesnej w kościele oo. Franciszkanów. Zmarł 17 VII 1912 w Krakowie, został pochowany na Cmentarzu Rakowickim.

Muzeum X Pawilonu – kartoteka więźniów Cytadeli.
Avatar użytkownika
wanka
Kreator Forum
Kreator Forum
Medale: 5
Pomoc techniczna (1) Wybitna informacja (2) Twórca indeksów (1)

Powrót do A____