8192. Białecki h.Jelita

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

Białecki h.Jelita

Postprzez jerzy » 20.04.2010

BIAŁECKI h. JELITA. Wzięli nazwisko od wsi Białocina, w wojew. sieradzkiem, licznie rozrodzona rodzina. Melchior, dziedzic dóbr Białocina około 1520 r., miał dwie żony, Barbarę Matuszewską i Katarzynę Radziątkowską, z nich synowie: Marcin, Benedykt i Tomasz, po tym ostatnim wnuk Jan Piotr, pisarz gr. siewierski 1673 r. Po Marcinie zostało trzech synów, z nich Stanisław, miał synów, Eliasza, księdza zakonnika i Wojciecha, po którym z Katarzyny Żórawskiej synowie: Tomasz bezdzietny i Kazimierz. Kazimierz z Doroty Rogowskiej pozostawił pięciu synów, z których Michał, pisarz gr. chełmski 1715 r., miał dwie żony, Joannę Sosnowską i Ludwikę Kuczewską, z tej syn Gabryel. Franciszek, syn Gabryela, z żony Zuzanny Orańskiej miał synów: Ludwika, Pawła i Macieja, wylegitymowanych w Gali-
cyi 1782—1783 r.; po Macieju, z żony Anny Zbierskiej, syn Feliks wylegitymowany w Królestwie 1849 r., a jego synowie: Konstanty, Józef, Hipolit i córka Anna 1850 r. Po Gabryelu wnukowie: Kacper, Wojciech i Julian, synowie Adama, i Eustachy, syn Tadeusza, wylegitymowani w Cesarstwie 1850 r. i zapisani do ksiąg szlachty gub. podolskiej.
Z tej familii: Wojciech podpisał elekcyę 1697 r. Maciej, wojski biecki 1791 r. Józef, vicegerent gr. owrucki 1783—1793 r. Mikołaj i Ignacy
wylegitymowani w Galicyi 1782 r. Stanisław, syn Franciszka, udowodnił szlachectwo w gub. wileńskiej 1812 r. Konstanty, syn Józefa, urzędnik
w gub. podolskiej 1858 r. Bolesław, syn Stanisława, podporucznik wojsk ros. 1865 r. -
Po Samuelu, w 1677 r. dziedzicu dóbr Białocina, w pow. piotrkowskim, syn Michał pozostawił syna Konstantego, a ten Ignacego. Michał, syn Ignacego i Maryanny z Chlebowskich, dziedzic dóbr Skrzynno, w pow. wieluńskim, wylegitymowany w Królestwie 1837 r., z żony N. Rokosow-skiej pozostawił córkę za Murzynowskim, dziedzicem dóbr Stolec i syna Władysława 1865 r.
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/
Herbarz Seweryna Uruskiego
Avatar użytkownika
jerzy
Kreator Forum
Kreator Forum
Medale: 3
Twórca indeksów (3)

Re: Białecki h.Jelita

Postprzez brysiu » 21.12.2019

Dziadkiem Stanisława który 6.05.1812 r udowodnił szlacheckie pochodzenie w województwie wileńskim był Kazimierz Białecki a babką Dorota Rogowska Mieli syna Franciszka ur.22.08.1687 r. (metryka urodzenia znajduje się w (AGAD metryki parafii Rozdół), którego żoną była Anna Dmińska primo voto Gabońska. Stanisław, syn Franciszka, był zarządcą dóbr księcia Michała Hieronima Radziwiłła wojewody wileńskiego od 1785 r do 1807 r.(AGAD listy Stanisława do księcia Radziwiłła). Miał ośmiu synów i córkę z Anną Rydlówną ur 1758 r. Synowie Antoni ur 1779r Dominik - Ambroży ur w 1782 r, Daniel ur. 1784 r , Tadeusz-Marcin ur. 1786 r, Franciszek Piotr ur. 1787 r, Józef ur.1790 r, Marek-Stanisław ur. 1793 r, Stefan ur. 1797, oraz córkę Magdalenę Teresę, wszyscy urodzeni w Wilnie i ochrzczeni w kościele pod wezwaniem świętego Jana. Synowie Józef ,Antoni, Franciszek w roku 1865 przesiedleni do Tykocina w woj podlaskim gdzie nabyli plac i zabudowania.Syn Stanisława Stefan był radcą tytularnym i pojął za żonę Anielę Dalecką herbu Junosza, której rodzina posiadała zaścianek i folwark Bielawino w powiecie najpierw dzieśnieńskim następnie po odzyskaniu Kresów postawskim gmina Miadzioł. Z małżeństwa tego przyszło na świat czterech synów i cztery córki. Synowie Michał ur 1850r, Stanisław-Antoni ur 1853 r, Alfons ur 1855 r, Daniel 1858 r oraz córki Tekla, Zofia-Antonina, Anna-Marianna, Aniela-Anna.
[b]Białecki Stanisław Antoni Stefanowicz[/b]
Białecki Stanisław Antoni Stefanowicz urodził się 26.11.1853 r w Bielawinie gmina Miadzioł woj wileńskie w rodzinie carskiego urzędnika radcy tytularnego jako syn Stefana Stanisławowicza Białeckiego herbu Jelita i Anieli z domu Daleckiej. W wieku 16 lat opuścił dom rodzinny przypuszczalnie z powodu konfliktu z ojcem. pracował w aptece a następnie był naczelnikiem stacji kolejowej Rostów nad Donem.Brał udział w przygotowywanym zamachu na cara Aleksandra II. Był oskarżony i więziony za działalność rewolucyjną w procesie "grupy Łopatina" ukrywał się przez jakiś czas w Polsce. Następnie wrócił do Noworosyjska nad Morzem czarnym kupił 20 ha ziemi w Szirokoj Biłce (Szeroka Wiązka) i tam założył winnice. Przez wiele lat zajmował się winnicami był cenionym Sommelierem. Miał 11 dzieci zmarł ok 1920r.

Syn Michał jako najstarszy przejął administrowanie dobrami Bielawino i pojął za żonę Antoninę
Fastowicz po mężu Rudzińską. Mieli dwóch synów Stefana ur. 1875 r zm. 1879 r i jeszcze jednego syna Stefana ur. 1890 r ten pojął za żonę Bronisławę Szewielińską i miał z nią trzech synów i dwie córki. Synowie to Mieczysław, Jarosław i Marian, córki to Jadwiga i Kazimiera.
brysiu
Zainteresowany
Zainteresowany

Odp: Białecki h.Jelita

Postprzez brysiu » 09.04.2020

Franciszek ojciec Stanisława który udowodnił szlacheckie pochodzenie w guberni wileńskiej był piątym synem zrodzonym ze związku Kazimierza i Doroty Rogowskiej.
brysiu
Zainteresowany
Zainteresowany


Powrót do B____