40835. Bielski Roman (ok. 1790-1840)

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

Bielski Roman (ok. 1790-1840)

Postprzez Marcin » 18.11.2021

Roman Bielski, ur. ok. 1790, zm., 1840 Karlsbad[5]. Syn Ignacego i Elżbiety Bielskiej.
Żona: Julia Wodzicka (1823)
Dzieci: Elżbieta Balbina (1828 Budyłów), Włodzimierz, Stanisław Piotr (1829 Budyłów), Seweryn Roman (1831 Rychcice), Juliusz Robert (1837 Rychcice)

Własność: Rychcice wraz z okolicą. 1828 Sukcesor masy spadkowej po rodzicach, opiekun małoletniego rodzeństwa[3]

"W roku 1823 zdarzył się w naszej rodzinie poważniejszy akt związany z solenną uroczystością zaślubin mojej córki Julii, na które zjechała się cała nasza rodzina. Przyjechały moje córki zamężne, Katarzyna, która poślubiła hr. Ignacego Konarskiego i Aniela Zygmuntowa Działyńska. Świeży zięć mój Roman Bielski, bogaty właściciel Rychcic, majątku na Rusi koło Sambora i Drohobycza zasługiwał pod każdym względem na wybór, jaki zrobiła moja córka Julia. Wątłe trochę zdrowie nie pozwoliło Romanowi przyjmować żadnych cięższych obowiązków publicznych, jakkolwiek z natury miał po temu zdolności, które jeszcze więcej rozwinęli OO. Jezuici w Tarnopolu, których był wychowankiem.
Ta delikatność zdrowia przeszkodziła Romanowi do wzięcia udziału w ówczesnym ruchu w celu odbudowania Polski i pójścia za gwiazdą Napoleona i za przykładem tylu młodzieży polskiej, która śpieszyła pod sztandary niezwyciężonego cesarza Francuzów. Zastąpił go w tem jednak brat starszy Marcin, który w imieniu rodziny Bielskich spłacając dług ojczyźnie, pośpieszył pod chorągiew wojenną i gdzie odznaczywszy się kilkakrotnie odwagą i przytomnością umysłu na polu walki, dobił się zaszczytnej rangi pułkownika. Roman i Marcin byli synami Ignacego Saryusza z Olbrachcic Bielskiego, chorążego lwowskiego, który miał za sobą swą siostrę stryjeczną Elżbietę, córkę Antoniego hr. z Olbrachcic Bielskiego, łowczego koronnego z czasów Augusta III i Stanisława Augusta, komandora orderu orła białego św. Stanisława a właściciela Pieniak w Przemyskim. Pan chorąży lwowski miał jeszcze córkę prócz synów, córka ta, której imienia już dzisiaj nie pomne /Domicella/, zaślubiła we Lwowie jednego z Dzieduszyckich /Ludwika/.
Romanowie żyli z sobą bardzo szczęśliwie, on chociaż słabowity poświęcał się z zapałem gospodarstwu w Rychcicach, a Julia wychowaniu synów, których zostało czterech po śmierci Romana, która nastąpiła w Karlsbadzie w roku 1840. Synowie ci dzisiaj jeszcze nieletni są: Włodzimierz, Stanisław (mój chrzestnik) Seweryn i Juliusz zamieszkują z matką Rychcice albo Lwów, a przyjeżdżają do mnie rok rocznie, by w smutku rozerwać i rozweselić znękanego dziadka.
."[4]

Bibliografia (spis)
[1] Bon.
[2] par.Rychcice.rz-kat, AGAD-437
[3] Gazeta Lwowa 2.6.1828
[4] Wodzicki Stanisław Karol, Pamiętniki Stanisława Wodzickiego, Kraków 1888
[5] Gazeta Lwowska 24.5.1836 - sprawa spadkowa po zmarłym Romanie
.

:drzewo: Genealogia Bielskich
"Ateizm - to uparta wiara w bezsensowność wierzenia"
Marcin
Administrator