1696. Borzęcka Jadwiga (1863-1906)

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

Borzęcka Jadwiga (1863-1906)

Postprzez Darek » 03.12.2008

Jadwiga Borzęcka, Urodziła się 1 lutego 1863 roku, w Obrembszczyźnie koło Grodna, jako czwarte dziecko Celiny Chludzińskiej i Józefa Borzęckiego. Przyszła na świat w chwili wybuchu powstania styczniowego. Jako trzyletnie dziecko, Jadwiga, na rękach swej matki, przebywała, w więzieniu rosyjskim w Grodnie, do którego skazano Celinę Borzęcką za pomoc świadczoną powstańcom.

Jadwiga otoczona była czułym sercem i troskliwą opieką obojga rodziców. Miała przed sobą przykład serdecznego i zgodnego pożycia rodziców oraz opieki i życzliwości okazywanej ubogiemu ludowi wiejskiemu, co rozwijało w niej cnoty społeczne
i uczyło miłości bliźniego.

13 lutego 1874 roku, gdy Jadwiga miała zaledwie 11 lat, po długiej i ciężkiej chorobie umiera jej ojciec. W życiu Jadwigi i jej matki rozpoczął się nowy rozdział. W październiku 1875 roku matka z córką przyjechały do Rzymu, gdzie obie poznały księdza Piotra Semenenkę, ówczesnego przełożonego generalnego Zgromadzenia Księży Zmartwychwstańców. Ksiądz Piotr Semenenko, stając się przewodnikiem duchowym Jadwigi Borzęckiej, wywarł szczególny wpływ na kształt jej duchowego życia i powołania.

Decydująca chwila w życiu Jadwigi nastąpiła w dniu 25 marca 1881 roku. Po odbytych kilkudniowych rekolekcjach, Jadwiga dostąpiła łaski zrozumienia sensu swego życia, które pragnie poświęcić Bogu.
Nieprzeciętnie uzdolniona, starannie wykształcona, posłuszna wołaniu Bożemu wypowiedziała za Maryją: "Fiat" i stanęła u boku Matki jako Jej 'Cyrenejczyk', by służyć radą i pomocą w zakładaniu nowego w Kościele Zgromadzenia, "być czułym narzędziem, spełniającym wolę Bożą".

Razem ze swoją matką dała początek nowemu dziełu, jakim jest Zgromadzenie Sióstr Zmartwychwstania Pańskiego,
w którym pełniła funkcję przełożonej, nauczycielki i dyrektorki szkoły.

Zmarła 27 września 1906 roku w Kętach. Nikt nie przeczuwał wówczas, że dobiega kres jej ziemskiej wędrówki.


[Strona Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstanek prow. warszawskiej http://www.zmartwychwstanki.mkw.pl]

Genealogia Borzęckich
Avatar użytkownika
Darek
Aktywny Animator
Aktywny Animator
Lokalizacja: Niepołomice

Powrót do B____