19316. Baraniecki Adrian

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

Baraniecki Adrian

Postprzez wanka » 22.09.2012

Adrian Baraniecki (ur. 4 listopada 1828 w Jarmolińcach na Podolu, zm. 15 października 1891 w Krakowie)
    – polski lekarz, działacz społeczny.
    Absolwent studiów medycznych w Kijowie, Moskwie oraz we Francji. Współzałożyciel w 1858 Towarzystwa Paryskiego Lekarzy Polskich. Od 1868 na stałe zamieszkał w Krakowie gdzie na własny koszt utworzył Muzeum Techniczno-Przemysłowe. Od 1870 organizował Wyższe Kursy dla Kobiet, które były pierwszą formą kształcenia uniwersyteckiego dostępnego dla pań, po śmierci Baranieckiego nazwane jego imieniem. Dla młodzieży organizował kursy handlowe, a w niedzielnych bezpłatnych wykładach mogli brać udział rzemieślnicy. W 1879 został członkiem Akademii Umiejętności, w 1869 był inicjatorem pierwszego ogólnopolskiego zjazdu lekarzy polskich. Podczas powstania styczniowego był członkiem organizacji Białych na Podolu.
    Autor prac z zakresu statystyki lekarskiej i antropologii. Pochowany na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie w kwaterze Bb w narożniku północno-zachodnim.Na grobowcu znajduje się medalion dłuta Jana Tombińskiego. Powstańcy styczniowi- [ pl.wikipedia.org]
Avatar użytkownika
wanka
Kreator Forum
Kreator Forum
Medale: 5
Pomoc techniczna (1) Wybitna informacja (2) Twórca indeksów (1)

Powrót do B____cron