2484. Bączalski

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

Bączalski

Postprzez jaybeere » 23.02.2009

Bączalski h. Gozdawa (in. Godula, Mozgawa), wzięli nazwisko od wsi Bączal Dolny i Górny w pow. bieckim, par. Bączal Dolny (1426). Aczkolwiek, prawdziwe gniazdo tego rodu to Dalechowice k. Proszowic w woj. krakowskim (1426-1584). Jak pisze Niesiecki: „Dalechowice gniazdo domu tego: w Podgórzu osiedli, luboć i w Płockiem dziedziczyli...”
Za czasów Paprockiego dziedziczyli na Strzyżowie.

• Seweryn (zm. po 21 VI 1631), poeta; pochodził ze średnio zamożnej szlachty, której gniazdem był Bączal k. Jasła, lecz zamieszkiwał w Dalechowicach k. Proszowic.
Źródło: Nies. II 40; PSB.

Bączalski h. Prawdzic, z Bączala w powiecie bieckim. Klemens, syn Marcina z Zysnowa, dowiódł 1424 r. swego szlachectwa herbu Prawda.
W XV i XVI wieku piastowali urzędy grodzkie w pow. bieckim, ale zamieszkiwali też w pow. pilzneńskim, sanockim i w ziemi przemyskiej. W pow. pilzneńskim w 1536 r. dziedziczyli wsie: Kozłów, Jedlicze, Gbiska, Tropia, Brzezanka i Żyznów.
Podpisali z województwem mińskim elekcję Augusta II w 1697 r.
Źródło: Bon. I 136-137.

Bączalski online http://polishgenealogy.blogspot.com/2009/01/bczalski.html
jaybeere
Kreator Forum
Kreator Forum

Re: Bączalski

Postprzez jerzy » 26.01.2011

BĄCZALSKI, h. Nowina, Seweryn, w r. 1565, w imieniu Sarbiewskiego, opłaca pobór ze wsi Sarbie Wielkie, woj. i pow. Krakowskie.
Bon. I. 136. 137. przypisuje Sewerynowi Bączalskiemu h. Prawdzie, powołując się na Źródła Dziejowe Pawińskiego, gdzie herby zupełnie nie są uwzględniane!
BĄCZALSKI, h. Poronią, Hieronim około r. 1600 celnik ruski a Stanisław — ziemianin bełski. Not. Dziad.
Paprocki podaje ten ród, z h. Gozdawa. Niniejsza notatka pochodzi z Herbarza Anonima, pisanego w XVII w., który jest obecnie w posiadaniu
Or. hr. Krasińskiego. Nam się zdaje, że więcej zaufania wzbudza Herbarz Anonima, który podaje dwóch członków tego rodu, jednego nawet z
urzędem, a więc zna ich widocznie lepiej od Paprockiego, który mógł nawet chociażby dla podobieństwa herbów łatwo pomylić się w nazwie herbu.
Nieznana szlachta polska i jej herby
Wiktor Wittyg.
Avatar użytkownika
jerzy
Kreator Forum
Kreator Forum
Medale: 3
Twórca indeksów (3)


Powrót do B____