4045. Borkowski Jan Łukasz (1841-1917)

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

Borkowski Jan Łukasz (1841-1917)

Postprzez pochwalisek » 02.09.2009

zdjęcieportret[b]Jan Łukasz Borkowski (genealogia), syn Stanisława i Eustachii z Czarnomskich, urodził się 13.06.1841 w rodzinnym majątku Dmenin koło Radomska. Po ukończeniu gimnazjum realnego w Kielcach rozpoczął studia w Szkole Górniczej w Liège. Tam też, na czwartym roku, zaskoczyło go powstanie styczniowe. Oczywiście pojechał do partyzantki wraz z gronem kolegów. Po około dwóch tygodniach wojowania pod Mierosławskim, już w połowie marca 1863, wrócił do domu. Być może partyzancka wojna wydała mu się pozbawiona sensu i celu. Wyjechał do Krakowa, a w następnym roku z powrotem był w Liège, gdzie uzyskał stopień inżyniera. Pracował potem w różnych przedsiębiorstwach w Belgii, we Włoszech, w Chorwacji, a w 1879 wrócił do kraju. Majątek rodzinny był już wtedy sprzedany, musiał zacząć nowe życie.
Z wiedzą fachową lecz bez kapitału osiadł w Dąbrowie Górniczej, i wziął się do handlu węglem i żelazem. Jak chce rodzinna legenda, dysponował zrazu jednym wozem i jednym konikiem. W ciągu dwudziestu lat doszedł do milionowej fortuny. W roku 1901 „Towarzystwo Przemysłowo-Handlowe Ł. J. Borkowski” przekształciło się w spółkę akcyjną „ELIBOR” (która działała w Polsce do drugiej wojny światowej). Jej fundator stopniowo wycofał się z tej działalności skupując majątki ziemskie, Rzeszówek, Kossów, Chlewska Wola i wrócił do sfery ziemiańskiej. Umarł w roku 1917.
Jan Łukasz Borkowski pozostawił po sobie kajet ze spisanymi w 1915 roku wspomnieniami z dzieciństwa i z walk w powstaniu. Wydał je prof. Stefan Kieniewicz („Spiskowcy i partyzanci 1863 roku”, Warszawa, PWN, 1967). Wykonana w Liège jego stojąca fotografia w wieku 22 lat, została własnoręcznie dedykowana szwagrowi, Lucjanowi de Laveaux, ojcu Emilii i Ludwika de Laveaux, niecałe 3 tygodnie przed wybuchem powstania. Fotografia siedząca i wcześniejsza w owalu pochodzą z tego samego atelier w Liège.

Portret pędzla Stanisława Lentza, sygnowany, olej, płótno, 150x120, znajduje się w Muzeum Historycznym m. st. Warszawy.

Zdjęcia Jana Łukasza, oraz inne tematycznie z nim związane
Pamiętnik jana Łukasza Borkowskiego opisujący dzieciństwo i udział w powstaniu 1863
.
pochwalisek
Zaawansowany
Zaawansowany

Powrót do B____