Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Bylina h.Belina

23.04.2010 08:21
BYLINA h. BELINA. Taż familia co Belina. Z piszących się Bylina, jedni mieli przydomek Olbracht, inni Stawski; pierwsi głównie gnie¬ździli się w Małopolsce i na Rusi Czerwonej. Z nich Mikołaj, kanonik krakowski, mąż wielkiej nauki, dwukrotnie 1448 i 1461 r. rektor akademii krakowskiej. N. szedł pieszo na ochotnika do szturmu Połocka 1581 roku; Jan podpisał elekcyę 1632 r. Jan, sekretarz królewski 1641 r., dziedzic dóbr Leszczyny, podstoli krakowski, cytowany w Vol. Leg. 1658 roku, w 1661 r. został surogatorem starostwa krakowskiego; poślubił Maryę Bogusz i z niej miał córkę N. lv. Humieniecką, 2v. Stadnicką, 3v. za Aleksandrem Tymienieckim, cześnikiem sieradzkim. Marcin, dziedzic dóbr wsi Jeżów, w pow. sandeckim, ożeniony z N. Jordan, był zamordowany od opryszków koło 1650 r.; jego brat Konstanty, towarzysz husarski w pułku słynnego Stefana Czarnieckiego, poległ w obronie Krakowa 1655 r. Jan, komornik graniczny biecki 1680 r. Maryan, regent grodzki rawski 1692 r.
Franciszek, Krzysztof, Fłoryan, Jan, Wincenty i Ignacy 1782 roku, a Piotr, wnuk Franciszka, urzędnik we Lwowie, w 1852 r. wylegitymowani w Oalicyi z przydomkiem Olbracht.
Stanisław z synami: Leonem i Julianem, Heronim z synami: Adamem i Bazylim i Mikołaj z synem Janem wylegitymowani w Cesarstwie 1858 r i zapisani do ksiąg szlachty gub. mińskiej. Józef i Stanisław, sy¬nowie Ignacego, i Aloizy, syn Stefana, z synami wylegitymowani w Cesarstwie.
ttp://www.wbc.poznan.pl/dlibra/
Herbarz Seweryna Uruskiego

Odpowiedzi (1)

23.04.2010 08:25
BYLINA. P. Boniecki podaje obszerny artykuł o Bylinach w ziemi czerskiej i przypuszcza, że należą do herbu Belina, z których niektórzy przybrali nazwisko Suski. Licznie rozrodzeni, pisali się na Suchy, Kamieńcu i Ossowie. Tobiasz, dziedzic dóbr Wielkiej Suchy 1470 r., pozostawał synów: Stanisława, Tobiasza i Jana. Z nich Stanisław, chorąży 1517 r., cześnik warszawski i starosta czerski 1522 r., miał dwie żony: Małgorzatę z Sobienia, sędziankę czerską, z której dzieci: Stanisław, Aaron, Barbara za Jakóbcm Zimnickim, Anna za Mikołajem Tarnowskim i Zofia, żona Jakóba Ryniewskiego, z. drugiej zaś żony Anny Parys dzieci: Mikołaj, Walenty, Jan, Andrzej, Jan-Olbracht, Dorota za Wojciechem Pogroszewskim, Katarzyna, żona Feliksa Parysa i Małgorzata, żona Jerzego Głuszyńskiego. Z tych: Stanisław był proboszczem w Promny, Mikołaj żonaty z Katarzyną Konopińską, Jan z żony Barbary Bonieckiej miał syna Stanisława, a Aaron, dziedzic dóbr Pokrzywny i Brańczycy, z żony Anny Skulskicj pozostawił córki: Magdalenę za Stanisławem Staniszewskim, Bogumiłę za Stanisławem Bonieckim, sędzim grodzkim czerskim, i synów: Mikołaja, Olbrachta, Jakóba, Krzysztofa, Kacpra i Adama. Z których: Mikołaj, podkomorzy czerski 1575 r., pozostawił synów: Krzysztofa,
Stanisława, Mikołaja i córki: Jadwigę za Mikołajem Gromnickim, Marynę za Adamem Bielickim, Annę Piotrowa Okręglicką i Małgorzatę, żonę N Rudzkiego. Z nich Stanisław, z żony Małgorzaty Wierzbińskiej, pozostawił synów: Jana, Heronima i Stanisława.
Olbracht, syn Aarona, miał synów: Macieja, Stanisława i Wawrzyńca; z których Maciej, dziedzic dóbr Suchy, z żony Zofii Staniszewskiej, miał syna Jana, żonatego z Jadwigą Zawisza, po której synowie: Wojciech ożeniony z Maryanną Zamoyską, Maciej i Jan.
Jakób, syn Aarona, właściciel dóbr Laski 1606 r., z żony Zofii Lewickiej pozostawił synów: Aleksandra, Jakóba i Adama. Z nich: Aleksan¬der miał syna Aleksandra, żonatego z Katarzyną Kłopocką, Jakób, z żony Doroty Rzyśkówny, pozostawił synów: Tomasza i Adama, a Adam, naj¬młodszy syn Jakóba, poślubił Marancyę Świdzińską i z niej miał dzieci: Maksymiliana, Stanisława, Wawrzyńca i Helenę za Marcyanem Ossowskim.
Krzysztof, syn Aarona, dziedzic dóbr Pokrzywny 1590 r., zaślubił Dorotę Boską i z niej miał synów: Marcyana i Żełisława, z których Marcyan, dziedzic na Pokrzywny, Brześcach i Brańczycy, z żony Jadwigi Goiszewskiej pozostawił syna Adama, żonatego z Dorotą Komońską, a Żelisław był ożenionym z Maryną Branecką.
Wojciech, koniuszy królewski 1606 r. Kazimierz podpisał elekcyę z ziemią czerską 1697 r. Maciej, stolnik wizki 1738 r., z żony Anny Madalińskiej pozostawił synów: Ludwika i Stanisława. (Bon.)
ttp://www.wbc.poznan.pl/dlibra/
Herbarz Seweryna Uruskiego