Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Ciechanowicz Hieronim (ok. 1580-1651)

12.11.2008 23:10
[blok]Hieronim Ciechanowicz ( ok. 1580 - zm.1651 ) -najsłynniejszy z rodu. W Akademii Wileńskiej uzyskał stopień magistra artibus et philosophia, później wykładał na tej uczelni oraz w zakładanych przez siebie szkołach w Smoleńsku, w którym chciał powołać Akademię na wzór Wileńskiej. Potem zaczął swą służbę w wojsku: walczył przeciw cesarzowi tureckiemu Sulejmanowi - swą odwagę okazał w bitwie pod Chocimiem. Służył też w Inflantach i pod Moskwą, gdzie był zarazem wojskowym oraz sędzią wojskowym. Uczestniczył w walkach na szable z takim zapałem i odwagą, że Moskwa nadała mu pełen respektu przydomek: WILK SMOLEŃSKI ( po rosyjsku: Wołk Smoleńskij ). Następnie pełnił ważne funkcje administracyjne na Smoleńszczyźnie i Witebszczyźnie, organizując życie gospodarcze, kulturalne, oświatę, wojsko, wznosząc kościoły i szkoły : w latach1623-35 był podsędkiem ze smoleńskiej komisji, poborcą smoleńskim w 1625 roku, rewizorem zamków królewskich ( i właścicielem włości siewierskich ), sędzią ziemskim smoleńskim w 1638 roku, sekretarzem królewskim w 1641 roku, kilkanaście razy był deputatem na trybunały, podpisał elekcję w 1632 i 1648 roku, 28 razy był posłem na sejm. Jeszcze ważniejsze są jego zasługi w dyplomacji: wielokrotnie był posłem wysyłanym do Moskwy - wymyślił nawet samozwańca ( Jana Faustyna Łubę ), którym szantażował Moskwę, że osadzi go na Kremlu, jeżeli nie ustaną bezustanne prowokacje graniczne. Był też członkiem międzynarodowej komisji, która w 1632-34 roku ustalała granice między Cesarstwem Moskiewskim, a województwem Witebskim Rzeczpospolitej. Podczas oblężenia Smoleńska w roku 1640 tak zmobilizował ludność, zorganizował obronę miasta i nią osobiście pokierował, że obwołany został Zbawicielem Smoleńska. Był przy tym człowiekiem skromnym, a godności ofiarowanych mu za jego zasługi nie chciał przyjąć: ani godności senatora, ani kasztelanii witebskiej i nowogrodzkiej. Żoną Hieronima była Anna Wołodkiewicz, z którą miał 3 córki ( w tym Helenę Prudentianną ) oraz 2 synów: Hieronima i Stanisława oraz licznych wnuków i prawnuków.

Rodzina Ciechanowiczów
[nad. Witold Antoni Ciechanowicz]