Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Chalupec Jerzy (ok. 1870-1920)

30.11.2008 01:12
[blok]Jerzy Chalupec, pierwotnie nazywał się Matus. Ur. 4.5.1871 Neslusza, rodzice: Adam Chalupec/Matusz i Apolonia Plevko. Brat Pawła i Joanny a ojciec słynnej aktorki Poli Negri wiele w życiu wycierpiał. Żonę poznał w Warszawie na potańcówce. Pracował jako blacharz-artysta na Chłodnej w Warszawie. Wykonywał różne trudne i specjalne roboty. Np. krył dachy kościołów. Robił to razem ze swoim bratem Pawłem.
Ślub z Eleonorą Kiełczewską brali w kościele wszystkich świętych na placu Grzybowskim. Później wyjechali do Lipna. Był bardzo zdolny, znał kilka języków, rzutki, bystry i inteligentny. Miał talent plastyczny, który wykorzystywał prze podrabianiu dokumentów. Wypisywał szyf-karty potrzebne do przekroczenia granicy i in. Często też miał konflikty z władzami. Był raz w więzieniu. Posłał wtedy gryps aby w podwójnym dnie przyniesiono mu materiały do podrabiania dokumentów. Wówczas zrobił sobie dokument na inne nazwisko i wyszedł z więzienia. Nie udała mu się jednak ta sztuczka innym razem i został zesłany na Syberię. Stamtąd podobno uciekł.
Jego żona mieszkała wtedy z córką Pola Negri na rogu Krakowskiego Przedmieścia i Miodowej i spotykała się już wówczas z Kazimierzem Hulewiczem. Córka pod okiem Hulewicza rozwijała karierę a były zesłaniec byłby dla niej poważnym zagrożeniem. Gdy Jerzy przysłał żonie list przez zaufanego posłańca że może wróci do kraju ona odparła: "Niech pan powie temu panu, że ja z nim wzięłam rozwód". Nigdy jednak żadnego rozwodu nie było. Sytuację podsłuchała Eugenia Krauze która wówczas mieszkała razem z nimi. Potem żona opowiadała różne historie zrzucając winę na męża, a przede wszystkim twierdziła, że żadnego listu nie było. Rozpoczynała się wtedy kariera jego córki i matka, bardzo dbająca o to nie chciała żeby wydało się że miała ojca zesłańca, niebagatelny był też jej związek z Hulewiczem.
Jerzy wrócił do Polski ale w domu się nie pojawił. Wstąpił do wojska gdzie dosłużył się jakiejś wysokiej rangi. Biorąc udział w bitwie Warszawskiej w 1920 zginął pod Radzyminem i tam podobno jest pochowany. Ta wiadomość nie była by znana gdyby nie dziedzic dóbr pod Poznaniem któremu brat Paweł krył dach. Powiedział on wówczas, że w wojnie bolszewickiej służył pod dowódcą Jerzym Chalupcem którego cechy pasowały do tego Jerzego.
Jego córka natomiast właśnie w tym czasie rozpoczęła swoją karierę. Przybrawszy pseudonim Pola Negri rozpoczęła podbój najpierw scen Warszawskich a potem samego Holywood. Stała się jedną z najsłynniejszych aktorek świata, dorobiła się fortuny i sławy.

Genealogia rodziny Chalupec