Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Dunajewski August

18.05.2019 08:18
August Dunajewski ur 28 sierpnia 1869 roku we Lwowie. Pochodził z wielodzietnej rodziny. Rodzicami Augusta byli, Antoni Dunajewski i Julia z Jaworskich. O młodości Augusta wiem niewiele. Kształcił się we Lwowie, Wiedniu i szkołach plastycznych w Paryżu i innych miastach europejskich.
Zrealizował kilka projektów na Międzynarodowej Wystawie w Paryżu. Poszukiwania genealogiczne doprowadziły mnie aż do Stanów Zjednoczonych gdzie August wyemigrował. Udało mi się nawiązać kontakt z potomkami Augusta, dzięki temu moja wiedza o rodzinie Dunajewskich bardzo się poszerzyła. Z zapisków spisanych przez syna Alfreda "Ojciec był rzemieślnikiem zajmującym się metalami, zwłaszcza kutym żelazem i brązem. Założył spółkę z dwoma wspólnikami w Austrii w Wiedniu w latach 90-tych XIX wieku. Wykonywali ozdobne płoty, bramy, żyrandole, lampy, oprawy reklamowe i tym podobne. Wśród jego klientów były koronowane głowy Europy, zwłaszcza car Mikołaj z Rosji, dla którego wykonali bramy pałacowe. Orły z brązu, po
odlaniu były przez ojca zciągane, zanim zostały pozłacane. W 1905r. wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie skrócił swoje nazwisko na Duna i dołączył do firmy wytwórców elementów z żelaza w Bostonie w stanie Massachusetts. Jedną godną uwagi pracą była produkcja kutych żelaznych bram do kaplicy w West Point. Później założył firmę Duna Lighting Fixture Corp. z siedzibą w Hoboken w stanie Nowy Jork. Jedną z godnych uwagi prac była główna oprawa oświetleniowa dla Palace Theatre w Jersey City. Wykonal kilka precyzyjnie rzeźbionych prac z brązu dla starego Roxy Theatre w Nowym Jorku.
W roku 1930 przeszedł na emeryturę August również malował olejami i wystawiał swoje prace
w kilku galeriach w Stanach zjednoczonych i w Europie. Zmarł 17 lutego 1940 roku w Centrum Medycznym, Pochowany na cmentarzu Świętego Krzyża w North Arlington.
rodzeństwo Augusta
1. Maria Gabriela 1868-1868 Lwów/Lwów
2. Antoni 1872-1874 Lwów/Lwów
3. Joanna 1873-?? Lwów/??
4. Stanisław 1877-1929 Lwów/Wołkowysk (mój dziadek)
5. Tomasz 1882-?? Hruszatycze par. Nowe Miasto / New Jersey
6. Wiktor 1884-1947 Lwów / Wrocław
August miał czworo dzieci
1. Włodzimiera Matylda 1896-1925 Lwów/Jersey City
2. Roman Dunajewski 1897-1917 Lwów/na morzu Norwegia ?
3. Alfred 1902-2002 Wiedeń/Frostburg MD USA
4. Maria 1903-?? Lwów/USA