462. Eysmont Jędrzej (Eysymontt Andrzej Jan, zm. 1669)

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

Eysmont Jędrzej (Eysymontt Andrzej Jan, zm. 1669)

Postprzez Halina » 04.05.2008

Jędrzej Eysmont h. Korab mąż odważny w wszystkich ekspedycjach, udziałów dobra po wielu rewolucjach, domowi swemu windykował, o których konstytucja 1611. fol. 48. i 1613. fol. 44.

[Nies.]
Avatar użytkownika
Halina
Aktywny Animator
Aktywny Animator

Re: Eysmont Jędrzej

Postprzez Ludwik_Olczyk » 02.04.2015

Jędrzej Eysymontt, jest tożsamy z Andrzejem Janem z Wielkich Eysymonttów Eysymonttem, cześnikiem rzeczyckim, zabitym przez ludzi Massalskiego, podkomorzego grodzieńskiego 20.08.1669 podczas sejmiku grodzieńskiego w kościele Bernardynów. Był jednym z przywódców buntu wojska litewskiego w 1662 roku, którego jednym z żądań było zadośćuczynienie za odebrany niegdyś Szudziałów, czego konsekwencją było powołanie komisji sejmowej w tej sprawie. Jego żoną (ślub 29.01.1668) była Konstancja Barbara Nieroszyńska, podczaszanka rzeczycka (2 v. Janowa Kotowiczowa, stolnikowa orszańska i podstarościna grodzieńska, 3 v. Gabrielowa Kurzeniecka, podkomorzyna bielska)

Źródła:
Акты издаваемые Виленскою археографическою комиссиею, Wilno 1867 – 1915, Tom I, s. 344.
Chrapowicki, J.A., Diariusze.
Medeksza, Stefan, Diariusz,
Poczobut-Odlanicki, Władysław, Diariusz.
Urzędnicy Wielkiego Księstwa Litewskiego. Spisy. Pod red. A. Rachuby.
Ludwik_Olczyk
Aktywny Animator
Aktywny Animator


Powrót do E____