32685. Fiałkowski Bolesław Grzegorz

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

Fiałkowski Bolesław Grzegorz

Postprzez k.skawin » 13.01.2018

Fiałkowski (Fijałkowski) Bolesław Grzegorz, ur. 3 marca 1847 w Perespie (parafia Tartaków k. Lwowa). Syn Antoniego Fiałkowskiego (s. Stanisława i Petroneli Jaworskiej) i Antoniny z Wodzińskich (1818-1893, c. Jana[*] i Justyny Ulatowskiej. [por. baza Powstańców Styczniowych – Grzegorz Bolesław Fiałkowski nr 30396]
Ojciec Antoni Fiałkowski ur. w Komarnie, prywatny oficjalista, gorzelnik, również uczestnik Powstania 1863. W latach 50. XIX wieku rodzina zamieszkała w Krzywczy k. Przemyśla. Bolesław ukończył szkołę powszechną i kształcił się na kotlarza. W 1863 przerywa naukę i z rówieśnikami wstępuje w szeregi powstańczych oddziałów. Jak pisze R. Cygan -Jako szeregowiec kawalerii mimo młodego wieku walczy bardzo dzielnie i jest kilka razy ranny. Walczył w oddziałach Czachowskiego, Younga, Lelewela, Ćwieka oraz Jagnina. Bierze udział w potyczkach i bitwach pod Tomaszowem, Potokami, Biłgorajem, Panasówką, Batorzem, Chełmem, Krasnostawem, Piaskami i Wygodą.
W bitwie pod Wygodą -31 stycznia 1864- B. Fiałkowski zostaje ranny, dostaje się do Rosyjskiej niewoli. Osadzony w lubelskim więzieniu, skazany na osiedlenie w Rosji, z grupą zesłańców trafia do Pskowa. Dzięki wstawiennictwu ks. Ruczki zostaje ułaskawiony i powraca w lutym 1866r.
Podejmuje różne prace - oficjalisty/zarządcy majątków, gorzelnika. Był członkiem Towarzystwa Sztuk Pięknych w Krakowie i Sokoła w Tarnowie. Od 1893 r. dzierżawił majątek Cieklin należący wówczas do Konwentu Norbertanek z Krakowa. Z początkiem 1894 r. zamieszkał z rodziną w Cieklińskim dworze. Niesłusznie posądzony w postępowaniu sądowym w sprawie o podpalenie, chory na serce, zmarł 3 czerwca 1894 w Cieklinie i został pochowany na miejscowym cmentarzu. Do dzisiaj zachował się jego grób z inskrypcją:
D.O.M.
Bolesław Fiałkowski
prawnuk Kościuszki
oficer wojsk polskich 63 r.
1845-1894
Stroskana żona wraz dziećmi
ukochanemu mężowi.

Bolesław Fiałkowski ożenił się w latach 70. XIX wieku z Bolesławą z Dudzińskich. Z tego małżeństwa córka Emilia, synowie - Jan i Antoni Bolesław, późniejszy legionista.
Źródło: Ryszard Cygan - 170 rocznica urodzin Bolesława Fiałkowskiego „prawnuka Kościuszki” – [http://www.cieklin-ski.pl/serwis/historia/ryszard-cygan-o-170-rocznicy-urodzin-boleslawa-fialkowskiego-prawnuka-kosciuszki-8, dostęp styczeń 2018]

[*]Jan Wodziński (Jan Kanty Wodziński) w roku 1846 był oficjalistą, ekonomem we dworze w Jastrzębi k. Ciężkowic. Został zabity przez jastrzębskich chłopów 21 lutego 1846 r. i wraz innymi ofiarami rzezi pochowany we wspólnej mogile na cmentarzu parafialnym [A. Bartosz, Pamięć Rabacji – historia jednego pomnika, Rocznik Tarnowski 2006/11; Bogusław A. Baczyński – Antoni Koryga (1814-1881 – rabant nieznany, czyli prolegomena do amatorskich badań nad rabacją galicyjską, Rocznik Tarnowski 2013 str. 243. Mogiła w Jastrzębi (fot. 12 1299 - nagrobki osobne) została wpisana do rejestru mogił wojennych woj. Małopolskiego [http://grobywojenne.malopolska.uw.gov.pl/pl-PL/Home/Obiekt/2172]
k.skawin
Zaawansowany
Zaawansowany

Powrót do F____