40924. Grudzewski Juliusz (1868-1937)

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

Grudzewski Juliusz (1868-1937)

Postprzez Marcin » 10.01.2022

Juliusz Goldstaub, (od 4.12.1919 Juliusz Grudzewski), ur. 17.1.1868 Wołoska Wieś k. Bolechowa, zm. 8.2.1937 Dubiecko.
Rodzice: Izaak Goldstaub i Klara Landes
Żona: (27.2.1898 Lwów) Wanda Siegelbaum, ur. ok. 1880 Busk, ojciec: Jakub, matka: Henryka Piepes
Dzieci. Michał, Maniusia
Żona i dzieci zostały zamordowane 24.06.1942 roku w masowym mordzie na cmentarzu w Dubiecku.

Nekrolog
Nekrolog Juliusz GrudzewskiegoW Dubiecku zmarł dnia 8 lutego br. w 70 roku życia śp. mgr Juliusz Grudzewski, właściciel apteki i zasłużony obywatel, otoczony szczerym szacunkiem. Urodzony w Bolechowie w r. 1868 ukończył gimnazjum w Stryju, odbywał praktykę w Zborowie i w Jezierzanach, a po uzyskaniu w r. 1892 dyplomu magistra farmacji na Uniwersytecie J. K. we Lwowie, pracował kolejno w aptekach w Turce nad Stryjem, w Busku, w Tyśmienicy, w Przemyślanach i w Jarosławiu, po czym w r. 1898 uzyskał koncesję na własną aptekę w Dubiecku.
Apteką swą kierował przez lat 39 aż do swej śmierci biorąc zarazem żywy udział w pracy społecznej i obywatelskiej jako długoletni członek Rady Miejskiej i gorliwy pracownik w wielu organizacjach.
Przed dwoma miesiącami święcił 50-cie swej pracy zawodowej, a choć uroczystości tej pragnął na dać bardzo skromny i ściśle rodzinny charakter, stała się ona samowolnie manifestacją uznania dla jego pracy i zasług. Również i obrzęd pogrzebowy, w którym uczestniczyły bardzo liczne rzesze ludności oraz delegacje organizacji i urzędów, był dowodem powszechnego żalu z powodu śmierci zasłużonego obywatela. Nad otwartą mogiłą pożegnał Zmarłego ks. prof. Mielnik składając w podniosłych słowach hołd jego pamięci.
Pozostałej wdowie i dzieciom, z których syn Michał jest magistrem farmacji Uniw. Lwowskiego, towarzyszy ogólne współczucie.


Bibliografia (spis)
CDIAL 701-1-8
Rocznik Lekarski ... 1936
dubiecko.blogspot.com
Nekrolog w: Wiadomości Farmaceutyczne, 14.3.1937


:drzewo: Genealogia rodziny Grudzewski
"Ateizm - to uparta wiara w bezsensowność wierzenia"
Avatar użytkownika
Marcin
Administrator
Administrator
Lokalizacja: Kraków
Medale: 1
Pomoc techniczna (1)
Imię i nazwisko: Marcin Niewalda

Powrót do G____