12154. Gargol Marian

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

Gargol Marian

Postprzez wanka » 22.12.2010

Gargol Marian
kpr.strz.rtg. ur.w 1918 r.
Absolwent SPLdM w Bydgoszczy, przydzielony do 1 pl w Warszawie, brał udział w kampanii wrześniowej 1939 r. jako strzelec pokładowy 212 eskadry bombowej. 4.IX.1939 r. wystartował z lotniska Kuciny koło Łodzi na samolocie PZL P-37B „Łoś” nr fabr.72.45 w składzie załogi: 73
Ppor.obs.M.Bykowski, kpr.pil. Kazimierz Kaczmarek, i kpr.strz.rtg. L.Zimmermann z zadaniem bombardowania niemieckich kolumn pancernych na szosie Radomsko-Kamieńsk. Po wykonaniu zadania, podczas lotu powrotnego samolot został zaatakowany przez niemieckie myśliwce w rejonie Pabianic i zestrzelony nad wsią Drużbice. Z całej załogi uratował się tylko pilot. Pozostali zginęli. Pochowani zostali we wspólnym grobie na cmentarzu w Drużbicach k.Piotrkowa Tryb.
Źródło:marszalek.com. pl
Avatar użytkownika
wanka
Kreator Forum
Kreator Forum
Medale: 5
Pomoc techniczna (1) Wybitna informacja (2) Twórca indeksów (1)

Re: Gargol Marian

Postprzez duzen » 24.10.2011

Troszkę uzupełnień podaję z Mieczysław J. Hasiński. Szkoła Podoficerów Lotnictwa dla Małoletnich
Urodził się w 1916 roku. Wstąpił do SPLdM w Bydgoszczy w 1935 roku i ukończył szkołę w 1938 roku jako telegrafista. Został przydzielony do 1 Pułku Lotniczego w Warszawie i wcielony do eskadry ćwiczebnej przy 213 eskadrze bombowej na kurs strzelców samolotowych telegrafistów, w okresie od 30 czerwca 1938r. do 30 kwietnia 1939r. Po ukończonym kursie, był skierowany do 212 eskadry bombowej.
duzen
Aktywny
Aktywny
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka


Powrót do G____