12164. Górecki Edmund

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

Górecki Edmund

Postprzez wanka » 22.12.2010

Górecki Edmund
por.obs. ur.8.XII.1914 r.
Absolwent SPPiech w Ostrowi Mazowieckiej, ochotniczo zgłosił się na kurs obserwatorów do CWL-1 w Dęblinie. Po jego ukończeniu przeniesiony do korpusu oficerów lotnictwa z jednoczesnym wcieleniem do 3 pl w Poznaniu. 1.III.1939 awansowany do stopnia porucznika, brał udział w kampanii wrześniowej w 1939 r. jako obserwator 34 eskadry rozpoznawczej przydzielonej do dyspozycji lotnictwa armii „Poznań”.6.IX.1939 r. wystartował z lotniska Kazimierz Biskupi koło Konina na samolocie PZL P-23B „Karaś” jako dowódca załogi: Kpr.pil. M.Pingot i kpr.strz. Jan Wilkowski, na rozpoznanie rejonu Warta-Sieradz- Zduńska Wola. Podczas lotu powrotnego polski „Karaś” został zaatakowany przez 4 niemieckie 75
myśliwce nad wsią Borecznia koło Koła, na wysokości około 1500 metrów. Po ataku samolot zapalił się, więc por.Górecki wydał załodze rozkaz opuszczenia samolotu. Sam wyskoczył jako pierwszy i został rozstrzelany w powietrzu przez niemieckich myśliwców. Zginął również kpr.Pingot, który prawdopodobnie ranny - nie zdołał opuścić samolotu. Strzelec - kpr.J.Wilkowski widząc śmierć dowódcy, wyskoczył dopiero na wysokości około 300 m. doznając poważnej kontuzji nóg. Obaj polegli lotnicy pochowani zostali na cmentarzu w Osieku Wielkim koło Koła.
Źródło:marszalek.com. pl
Avatar użytkownika
wanka
Kreator Forum
Kreator Forum
Medale: 5
Pomoc techniczna (1) Wybitna informacja (2) Twórca indeksów (1)

Powrót do G____