3823. Garus Paweł

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

Garus Paweł

Postprzez jura » 18.08.2009


Garus Paweł (1867r.-1936r.)
- ur. 8.01. 1867.Syn Mateusza Garusa ze Śmiłowic i Zuzanny zd. Jureczko.Wyuczony stolarz u Urbana Jureczko.Służył w 2 Kompanii Pancernej w Brzegu.Założycł z bratem Janem bibliotekę w Kryrach, która mimo różnych pruskich szykan działała z wielkim pożytkiem dla sprawy polskiej przez kilkadziesiąt lat. Korzystali z niej czytelnicy okolicznych wsi .
"Poglądy" w pażdzierniku 1966r. napisały :"Dzięki wspaniałej i ofiarnej pracy Pawła Garusa, w ciągu 48 lat książki polskie wykarmiły niejedno serce śląskie pięknem słowa polskiego". Paweł Garus był też współorganizatorem miejscowego chóru, gniazda Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół" oraz Polskiej Organizacji Wojskowej, której członkowie wzięli póżniej udział w powstaniach śląskich.
Propagował pszczelarstwo, w czasie powstań w jego pasiece ukrywano broń powstańczą. Dziś jego imię nosi jedna z ulic w Kryrach


Noty biograficzne tego nazwiska
żródło:Z.Orlik,"Wierność Korzeniom - wczoraj i dziś gminy Suszec"wyd. Suszec 2004r.
jura
Aktywny
Aktywny

Powrót do G____