6462. Gołuchowski Agenor

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

Gołuchowski Agenor

Postprzez genarch » 27.12.2009

Agenor Romuald Gołuchowski (1812 - 1875) - hrabia, posiadacz połowy orła austriackiego, którą zgodnie z przyzwoleniem cesarza dodał sobie do rodzinnego herbu Leliwa, był ministrem stanu w rządzie wiedeńskim, dwukrotnie namiestnikiem galicyjskim, a przede wszystkim gorącym zwolennikiem lojalnej współpracy polskiego obozu konserwatywno-ziemiańskiego z władzami austriackimi. Otrzymawszy nominację na ministra stanu rzekł: - Ależ Najjaśniejszy Panie, wszak jestem Polakiem! - Nie szkodzi. Polacy są moimi najwierniejszymi poddanymi - odparł Franciszek Józef. Mianowany namiestnikiem, w swej mowie inauguracyjnej A. Gołuchowski rzekł do podwładnych urzędników: Ich bin schwarzgelb mit - Leib und Seele - wisset es meine Herren (jestem czarno-żółty ciałem i duszą, wiedzcież o tym "moi panowie") Złożył demonstracyjnie w 1868 r. urząd namiestnika na wieść o tym, że para cesarska odwołała swój przyjazd do Galicji, o który ogromnie zabiegał.

Bibliografia (spis)
Wieś Kresowa. Czabarówka i sąsiedzi, t. 12
Sentymentalne podróże na Kresy - serdecznie polecam
Genealogiczne.plponad 46 tys. nagrobków z Polski, Ukrainy, Białorusi, Łotwy i Litwy"
Członek MTG - http://www.mtg-malopolska.org.pl/
Avatar użytkownika
genarch
Kreator Forum
Kreator Forum
Lokalizacja: Cała Polska
Imię i nazwisko: Marta Czerwieniec

Gołuchowski Agenor junior

Postprzez genarch » 28.12.2009

Agenor Maria Adam Gołuchowski (1849 - 1921) - minister spraw zagranicznych Austro-Węgier w l. 1895 - 1906; syn Agenora Romualda.

Bibliografia (spis)
Lanckorońska K., Wspomnienia wojenne, Kraków 2001, s. 341
Sentymentalne podróże na Kresy - serdecznie polecam
Genealogiczne.plponad 46 tys. nagrobków z Polski, Ukrainy, Białorusi, Łotwy i Litwy"
Członek MTG - http://www.mtg-malopolska.org.pl/
Avatar użytkownika
genarch
Kreator Forum
Kreator Forum
Lokalizacja: Cała Polska
Imię i nazwisko: Marta Czerwieniec

Odp: Gołuchowski Agenor

Postprzez zachorowska » 17.02.2014

Pozwolę sobie sprostować podane informacje dotyczące Agenora Romualda hr. Gołuchowskiego (1812-1875).
1. Szlachecka rodzina Gołuchowskich od dawien dawna pieczętowała się herbem Leliwa. W dn. 17 czerwca 1783 r. dziad Agenora - Józef Wincenty Gołuchowski otrzymał (wykupił) tytuł hrabiowski dla siebie i swoich potomnych.Przy tej okazji zatwierdzono nowy herb. Opis wg. herbarza Seweryna Uruskiego: tarcza herbowa w poprzek podzielona, w górnej części w polu złotem orzeł cesarski austriacki dwugłowy czarny z berłem i jabłkiem świata w szponach, w dolnej części herb zwykły Leliwa. Patrz także: Sławomir Górzyński "Arystokracja Polska w Galicji", Warszawa 2009, s. 143, i inni. Warto najpierw sprawdzić wszystko a potem pisać!
2. Agenor hr. Gołuchowski był trzykrotnie namiestnikiem Galicji: 1849-1859 gubernator i namiestnik, 1866-1868 namiestnik i 1871-1875 tj. do śmierci - namiestnik. Oceniając jego postawę i działania warto dobrze zapoznać się z historią Galicji i cesarstwa austriackiego (austro-węgierskiego) i warunkami społeczno-gospodarczymi i politycznymi tamtych czasów. Proponuję, przed pisaniem na forum, sprawdzić swoją wiedzę i nie powtarzać niesprawdzonych danych. Jeśli cytuje się jakieś opracowania warto to wyraźnie zaznaczyć ogólnie przyjętymi znakami. MZ
zachorowska
Zainteresowany
Zainteresowany


Powrót do G____