Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Gołuchowski Agenor

27.12.2009 01:38
Agenor Romuald Gołuchowski (1812 - 1875) - hrabia, posiadacz połowy orła austriackiego, którą zgodnie z przyzwoleniem cesarza dodał sobie do rodzinnego herbu Leliwa, był ministrem stanu w rządzie wiedeńskim, dwukrotnie namiestnikiem galicyjskim, a przede wszystkim gorącym zwolennikiem lojalnej współpracy polskiego obozu konserwatywno-ziemiańskiego z władzami austriackimi. Otrzymawszy nominację na ministra stanu rzekł: - Ależ Najjaśniejszy Panie, wszak jestem Polakiem! - Nie szkodzi. Polacy są moimi najwierniejszymi poddanymi - odparł Franciszek Józef. Mianowany namiestnikiem, w swej mowie inauguracyjnej A. Gołuchowski rzekł do podwładnych urzędników: Ich bin schwarzgelb mit - Leib und Seele - wisset es meine Herren (jestem czarno-żółty ciałem i duszą, wiedzcież o tym "moi panowie") Złożył demonstracyjnie w 1868 r. urząd namiestnika na wieść o tym, że para cesarska odwołała swój przyjazd do Galicji, o który ogromnie zabiegał.

Bibliografia

Wieś Kresowa. Czabarówka i sąsiedzi, t. 12

Odpowiedzi (2)

28.12.2009 01:14
Agenor Maria Adam Gołuchowski (1849 - 1921) - minister spraw zagranicznych Austro-Węgier w l. 1895 - 1906; syn Agenora Romualda.

Bibliografia

Lanckorońska K., Wspomnienia wojenne, Kraków 2001, s. 341

17.02.2014 20:36
Pozwolę sobie sprostować podane informacje dotyczące Agenora Romualda hr. Gołuchowskiego (1812-1875).
1. Szlachecka rodzina Gołuchowskich od dawien dawna pieczętowała się herbem Leliwa. W dn. 17 czerwca 1783 r. dziad Agenora - Józef Wincenty Gołuchowski otrzymał (wykupił) tytuł hrabiowski dla siebie i swoich potomnych.Przy tej okazji zatwierdzono nowy herb. Opis wg. herbarza Seweryna Uruskiego: tarcza herbowa w poprzek podzielona, w górnej części w polu złotem orzeł cesarski austriacki dwugłowy czarny z berłem i jabłkiem świata w szponach, w dolnej części herb zwykły Leliwa. Patrz także: Sławomir Górzyński "Arystokracja Polska w Galicji", Warszawa 2009, s. 143, i inni. Warto najpierw sprawdzić wszystko a potem pisać!
2. Agenor hr. Gołuchowski był trzykrotnie namiestnikiem Galicji: 1849-1859 gubernator i namiestnik, 1866-1868 namiestnik i 1871-1875 tj. do śmierci - namiestnik. Oceniając jego postawę i działania warto dobrze zapoznać się z historią Galicji i cesarstwa austriackiego (austro-węgierskiego) i warunkami społeczno-gospodarczymi i politycznymi tamtych czasów. Proponuję, przed pisaniem na forum, sprawdzić swoją wiedzę i nie powtarzać niesprawdzonych danych. Jeśli cytuje się jakieś opracowania warto to wyraźnie zaznaczyć ogólnie przyjętymi znakami. MZ