39196. Hussarzewski Tomasz

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

Hussarzewski Tomasz

Postprzez wanka » 08.01.2021

Hussarzewski Tomasz Ksiądz (1732-1807), prof. historii powszechnej na Uniwersytecie Wileńskim. Miał duży wpływ na studiującego młodego Joachima Lelewela, co ciekawsze, był z nim spokrewniony. Toteż nie tylko podczas wykładów, lecz również w toku kontaktów indywidualnych miał przyszły historyk sposobność zapoznać się z poglądami starego już podówczas profesora,
zwłaszcza że podobno Lelewel przepisywał mu jego kurs wykładów liczący około 70 arkuszy.
Hussarzewski wstąpił do stanu duchownego w Warszawie w 1752 r., należał do zgromadzenia misjonarzy, prace misyjne podjął na 5 lat w Wiedniu. W 1769 r. zostaje kierownikiem seminarium duchownego w Wilnie, od 1781 r. prowadzi wykłady z historii powszechnej aż do emerytury – 1805 r. Uzbierał znaczną bibliotekę dzieł historycznych, szczególnie francuskich. Twierdził, że historia uczy i bawi, więc jest nauką najprzyjemniejszą i najpożyteczniejszą. Historia powinna służyć moralności i polityce. Profesor pragnął uszczęśliwić całą ludzkość za pomocą podniesienia dobrobytu i oświecenia społeczeństwa. Nastawiony przeciwko wojnom, pragnął widzieć choć słaby, ale ciągły postęp na drodze do wiecznego pokoju.
Ksiądz prof. Hussarzewski przed śmiercią spalił swoje rękopisy. Spoczął na Rossie w kolumbariach, które – jak wspomnieliśmy – do naszych dni się nie dochowały.
Wojciech Piotrowicz
Avatar użytkownika
wanka
Kreator Forum
Kreator Forum
Medale: 5
Pomoc techniczna (1) Wybitna informacja (2) Twórca indeksów (1)

Powrót do H____