14597. Iredyński Ireneusz

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

Iredyński Ireneusz

Postprzez wanka » 15.09.2011

Ireneusz Iredyński (1939–1985)
Ireneusz Iredyński (wł. Ireneusz Kapusto), ur. 4 czerwca 1939 w Stanisławowie, zm. 9 grudnia 1985 w Warszawie; prozaik, dramaturg, poeta, scenarzysta i autor piosenek. Miał 17 lat, gdy zadebiutował wierszami na łamach prasy literackiej. Pierwszy tom poetycki "Wszystko jest obok" wydał w 1959 roku. Sławę zdobył pierwszą powieścią "Dzień oszusta" (1962). Z uznaniem krytyki spotkały się również jego następne książki: "Ukryty w słońcu" (1973), "Człowiek epoki" (1971), "Manipulacja" (1974). Największe sukcesy odniósł jednak

w teatrze. Jego sztuki ("Trzecia pierś", "Żegnaj, Judaszu") wystawiano w Szwajcarii i ("Jasełka-moderne") w Niemczech. Ostatnim triumfem Iredyńskiego na deskach scenicznych był "Ołtarz wzniesiony sobie", wystawiony przez Teatr Polski w Warszawie w gorącym czasie 1981 roku. Według jego scenariuszy powstały popularne w swoim czasie filmy: "Kardiogram" (1971), "Anatomia miłości" (1972), "Niedziela pewnego małżeństwa w mieście przemysłowym średniej wielkości" (1977), "Roman i Magda" (1978), "Magiczne ognie" (1983). Był też autorem wielu słuchowisk radiowych oraz wielu tekstów piosenek (m.in. „Moja miła, moja cicha, moja śliczna”, ”Jestem cała w twoich rękach”, ”Tak daleko jesteś nocą”, „Znaki”). Iredyński kontestował tradycyjną estetykę i obyczajowość. I w życiu, i w twórczości prowokował, ale także moralizował, pozując na nihilistycznego cynika. "Był człowiekiem wielkiego talentu, kuglarskiej łatwości pisania i oryginalnej wyobraźni" — zwięźle podsumował go Marek Nowakowski. (gazetapetersburska.org)
wanka
Kreator Forum
Kreator Forum
Medale: 5
Pomoc techniczna (1) Wybitna informacja (2) Twórca indeksów (1)

Powrót do I____