17237. Iłłakowiczówna Kazimiera

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

Iłłakowiczówna Kazimiera

Postprzez wanka » 24.04.2012

Iłłakowiczówna Kazimiera (ur. w Wilnie 19 sierpnia 1889, zm. w Poznaniu 16 lutego 1983 roku) - poetka, tłumaczka. O latach dziecięcych poetka pisała: "Dzieciństwo spędziłam na dawnych Inflantach, w dzisiejszej Łotwie (...) najbliższą 'stolicą' tamtych stron był dzisiejszy Daugavpils, wówczas zwany Dyneburgiem, najbliższym miasteczkiem mojej wiejskiej okolicy był Krasław, a do kościoła jeździło się do Indrycy nad Dźwiną". Lata spędzone na Inflantach Polskich zostawiły trwały ślad w pamięci, życiu i twórczości Iłłakowiczówny. Tu otrzymała dobre wychowanie i zdobyła wykształcenie domowe, potwierdzone zdaniem egzaminów w szkole w Dyneburgu. Później uczyła się w Warszawie, Petersburgu, Genewie, Oksfordzie i Londynie. W 1910 roku studiowała w Krakowie polonistykę i anglistykę. Pierwszy swój tom wydała w 1911 roku ("Ikarowe Loty"). Tomiki "Śmierć Feniksa", "Połów", "Popiół i perły", "Płaczący ptak", "Ballady bohaterskie", "Słowik litewski", "Dziwy i straszydlaki" były wydarzeniami literackimi przed wojną i ugruntowały jej sławę, a "Popioły i perły" i "Słowik litewski" są świadectwem, że właśnie Litwa i Łotwa były dla Iłłakowiczówny ojczyzną i krajem lat dziecinnych, z których pozostało mnóstwo wspomnień. W swoich wyznaniach z 1981 roku pisała m.in.: "Dla mnie ojczyzną zawsze pozostanie Litwa i Łotwa. Wszystko inne - Warszawa i Poznań - było i jest zagranicą. Cały mój pejzaż jest stamtąd, z moich stron rodzinnych". Po wojnie ukazało się 19 tomów poetyckich.[www.ryga.polemb.net]
wanka
Kreator Forum
Kreator Forum
Medale: 5
Pomoc techniczna (1) Wybitna informacja (2) Twórca indeksów (1)

Powrót do I____