25468. Idkowiak Józef

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

Idkowiak Józef

Postprzez wanka » 20.06.2014

Józef Idkowiak
urodził się 27 lutego 1905 roku w Bodzewie. Syn Franciszka i Józefy z domu Adamska. Ukończył szkołę elementarną. W 1928 roku powołany został do czynnej służby wojskowej i wcielony do 56 Pułku Piechoty w Krotoszynie. 30 marca 1930 roku został przeniesiony do rezerwy. W tymże roku wyjechał do północnej Francji, gdzie do 1936 roku pracował w kopalni węgla. Po powrocie z zagranicy pracował w rolnictwie. 24 sierpnia 1939 roku został zmobilizowany do batalionu rezerwowego w Jarocinie, z którym brał udział w kampanii wrześniowej. Jego szlak wojenny wiódł przez Orzechowo, Konin, Sochaczew i Garwolin, gdzie jego oddział został rozbity. Pod Rembertowem dostał się do niewoli niemieckiej. Zwolniony 13 października, powrócił do Domachowa. W 1941 roku w Krobi zawarł związek małżeński z Józefą Guban. Do 1944 prowadził własne gospodarstwo rolne. W tymże roku został wywłaszczony z gospodarstwa i wywieziony na roboty przymusowe do Francji. Pracował przy budowie lotniska i w gospodarstwie rolnym. Do kraju powrócił w 1946 roku. Mieszkał i prowadził gospodarstwo rolne w Domachowie. W 1962 roku nabył gospodarstwo rolne w Brzeziu. Od 1983 roku członek ZBoWiD. Zmarł 22 czerwca 1993 roku i pochowany został na cmentarzu parafialnym w Gostyniu.
Opracowano na podstawie: informacje Jerzego Idkowiaka - zbiory rodzinne; Związek Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych Koło Gostyń, Ankieta personalna ZBoWiD.
Tomaszewski Roman
Avatar użytkownika
wanka
Kreator Forum
Kreator Forum
Medale: 5
Pomoc techniczna (1) Wybitna informacja (2) Twórca indeksów (1)

Powrót do I____