40607. Japa Józef

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

Japa Józef

Postprzez wanka » 27.06.2021

Józef Japa
(ur. 1910)
Lekarz chorób wewnętrznych, hematolog, prof. ŚAM. W 1928 r. rozpoczął studia na wydz. Lekarskim UJ, zakończone dyplomem lekarza w 1935. Pracę zawodową rozpoczął jako student III roku w Zakładzie Bakterologii UJ, pod kier. prof. Mariana Gieszczykiewicza. Po studiach pracował na Oddz. Chorób Wewnętrznych Szpitala św. Łazarza w Krakowie, pod kier. prof.Aleksandra Oszackiego, a pod koniec 1935 r. przeniósł się do Lwowa i podjął pracę w Klinice Chorób Wewnętrznych Uniw. Lwów. pod kier. prof. Romana Renckiego. W 1937 r. uzyskał doktorat. W 1. 1937-38 był sekretarzem Tow. Lekarskiego Lwowskiego. Po wybuchu II wojny światowej zorganizował ochotniczą stację dawców krwi we Lwowie. W grudniu 1939 r.
opuścił kraj i zgłosił się w Obozie Polskich Sił Zbrojnych we Francji, następnie pracował jako lekarz wojskowy w Szkocji. W październiku 1940 został skierowany do pracy na Polskim Wydz. Lekarskim zorganizowanym przez prof. Antoniego Jurasza na Uniw. w Edynburgu, gdzie prowadził
do 1946 r. wykłady. W 1949 r. mianowany został konsultantem ds. organizacji Kliniki Chorób Wewnętrznych ŚAM. W styczniu 1950 otrzymał nominację na prof, nadzw. i kier. I Kliniki Chorób Wewnętrznych, na którym to stanowisku pozostał do emerytury. W 1957 otrzymał tytuł prof. zw. W 1.
1973-77 przez trzy kadencje przewodniczył Radzie Naukowej Instytutu Hematologii w Warszawie. W 1980 przeszedł na emeryturę.
https://sbc.org.pl
Avatar użytkownika
wanka
Kreator Forum
Kreator Forum
Medale: 5
Pomoc techniczna (1) Wybitna informacja (2) Twórca indeksów (1)

Powrót do J____