12405. Krasuski Jan Kanty (1777-1833)

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

Krasuski Jan Kanty (1777-1833)

Postprzez jeronimo_77 » 10.01.2011

Jan Kanty Krasuski, h. Nowina, ur. 1777 r., zm. 12.04.1833 r. we wsi Pstrągowa k/Czudca, syn Franciszka i Apolonii Dubrawskiej, właściciel części wsi Pstrągowa, żona Urszula Słupska

Dzieci:

- Tekla
- Rozalia
- Marianna
- Domicela
- Franciszek
- Wincenty
- Wacław
- Eleonora

Poszukujemy potomków
jeronimo_77
Aktywny Animator
Aktywny Animator
Lokalizacja: Kraków, Maków Podhalański

Re: Krasuski Jan Kanty (1777-1833)

Postprzez chudeusz » 17.03.2011

Szukam informacji o związku rodu Krasuskich z miejscowością Zwiernik. W Zwierniku stał do niedawna dwór klasycystyczny zw. Krasuskich, zbudowany w I poł. XIX w. Czy byli oni jego budowniczymi czy tylko dzierżawcami tego nie udało się dotąd ustalić. W przekazach wiejskich mówi się o Tekli Krasuskiej, która m. in. założyła fundację na funkcjonowanie szpitala w Zwierniku. Ponadto Kapuściński, jeden z przywódców spisku z 1846 r. wspomina o potajemnych spotkaniach w okresie gimnazjalnym, w których brał także udział Krasuski, dzierżawca dóbr w Zwierniku.
chudeusz
Veni vidi i znikli
Veni vidi i znikli

Re: Krasuski Jan Kanty (1777-1833)

Postprzez jeronimo_77 » 17.03.2011

W XVIII w. Zwiernik był Dubrawskich, ale po małżeństwie Franciszka Krasuskiego z Apolonią Dubrawską, (a także może z jej siostrą Marianna) przeszedł na Krasuskich i w XIX w. oni tam mieszkali. Aby dokładnie prześledzić losy tej rodziny trzeba sprawdzić jakie księgi metrykalne zachowały się z tego okresu dla parafii Zwiernik, Lubcza i Zalasowa.
jeronimo_77
Aktywny Animator
Aktywny Animator
Lokalizacja: Kraków, Maków Podhalański


Powrót do K____